Penzijní reforma po česku… Bez většinové účasti zahraničních fondů

Co nejvíce vypovídá o důvěryhodnosti penzijní reformy, tak jak má začít platit od začátku příštího roku? Co nejvíce vypovídá o druhém pilíři? Nedůvěra finančních společností, které nemají za sebou český kapitál. Nedůvěra autority na poli penzijního spoření Jiřího Rusnoka, kdy jím vedené ING se druhého pilíře nezúčastní a do přípravy již investovali nemálo prostředků. Dokonce proškolili své pracovníky, spolupracovníky a partnery, ale po zhodnocení vyhlídek se rozhodli neúčastnit druhého pilíře.

Ing. Rusnok a jím vedené ING nezůstali osamoceni. Již před měsícem avizoval penzijní fond ze skupiny AXA, že se nebude účastnit druhého pilíře naší penzijní reformy, takže dva velcí světoví hráči, nevěří paskvilu z pera Nečasovy vlády. Jak úsměvné. Aby to nebylo málo tak novou zprávou je, že druhý pilíř není zajímavou investicí ani pro Aegon penzijní fond.

Penzijní fondy mají určité zkušenosti z podobného prostředí a tím je Slovensko. Prostě nám nevěří, že náklady spojené se startem nových penzijních fondů se jim vrátí, když socialisté jasně deklarují rušení druhého pilíře, ihned jak usednou ve Strakové akademii. Takže zatím po hlavě do druhého pilíře se řítí jen Penzijní fond České pojišťovny, kdy jejich mluvčí už komentoval neúčast ING, že se jedná o minimální část trhu, proto to nic nevypovídá. Zbylé finanční skupiny s licencí se nijak nevyjadřují.

Jak znám mluvčí ze skupiny PPF – Generali, tak ani neúčast další dvou hráčů na trhu nic neznamená, jelikož stále se jedná o malinké procento trhu. Lidé spojení s Českou pojišťovnou, která je členem PPF-Generali, trpí nevysvětlitelným velikášstvím, které je ovšem nepochopitelné. A jen dokazuje, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou, když každé ráno ve svých kancelářích si odříkávají mantru, jak jsou nejlepší a na trhu největší. Nejsou, jsou dvojkou, co se pojistného trhu týče, předběhla je konkurenční skupina Vienna Insurance Group, která se zatím druhý pilíř neodpískala. Uvidíme.