Život jako velké divadelní představení aneb Daniel Landa si s námi hraje a dělá ze všech hlupáky

Psáno pro ePortal.cz | Žito 44 je dnes, ale zítra nebo spíše ve svých pětapadesáti letech, což je za jedenáct let může být pěkně Vymlácený oves 55. Mediální smršť různých pravd a polopravd kolem něj jako Kouzelníka Žita nebo Žita 44 je víc, nežli toho co on sám vypustil ven. Jeho spojení s Janečkem? Úsměvné, asi má Janeček, co by Král králů velmi krátkou paměť, nebo se dočista zbláznil. Danův život je jako jedno velké divadelní představení, kdy on sám si píše scénář, režíruje, obsazuje statisty kolem sebe a pak odchází dál k jiné zábavě, jiné hře a roli. Zbytek jen kouká s otevřenými ústy.

Dan Landa kontroverzní

Médii je vnímán jako kontroverzní osobnost. Jenže v jeho životě toho moc kontroverzního není. Je spořádaným otcem třech dcer a manželem. Propagátorem na poli osvěty v oblasti bezpečnosti silničního provozu, kdy s Romanem Krestou založil Nadaci Malina. Závodí rallye a sem tam si zahraje v nějakém filmu, jelikož je absolventem pražské konzervatoře v hudebně-dramatickém oboru.

Kapela Orlík

Jeho psí hlava kontroverze mu byla médii nasazena díky angažmá a založení kapely Orlík, která hrála Oi! žánr, který je hudbou skinheadů. Ovšem je nutno uvést, že tato kapela byla založena v roce 1988. U jejího zrodu stál i David Matásek, kterému tato psí hlava v médiích nasazována není. Frontmany byli oba. Doba to byla překotná a závan svobody naznačoval, že je vše dovoleno. Možná si mladí herci vysvětlovali svobodu slova jinak, tak jak je známa ve Spojených státech, že mluvit a zpívat se může vše.

Zatímco Landa je s touto minulostí stále spojován, Davidovi Matáskovi tuto minulost nepředhazuje skoro nikdo. Rozdíl je v tom, že Landa se rozhodl žít svůj život jako jednu velkou divadelní hru a tak trochu se svou kontroverzí u každého projektu kalkuluje. Ona ta minulost jej netíží, spíše mu pomáhá a otvírá dveře do médií, jako i nové možnosti.

Ordo Lumen Templi

Občanské sdružení vzbuzovalo stejnou kontroverzi jako Dan sám. On jej prezentoval jako tajné bratrstvo s rituály a rituálními pozdravy, ale s odstupem času, to nebylo nic jiného nežli skvělé PR Dana Landy a připomenutí se na mediální scéně.

Danovi se musí přiznat skvělé manažerské schopnosti a geniální tvorba vizí. Pro tento projekt nadchl lidi známé i vysoko společensky postavené. Po řádu zbylo jen dětské hřiště na pražském Vyšehradě a rozčarování spolupracovníci v čele s Josefem Zámečníkem. Navíc kdo by tehdy chtěl být v kůži Jiří Komorouse, Ondřeje Vetchého, Jana Vidíma a Martina Bartáka?

Ordo Lumen Templi

Daniel si udělal reklamu a zmizel. Oni a celý řád zůstali poplivaní pravdoláskařskými médii a posledním komunistickým prezidentem Havlem, který v nich viděl fašistický řád. Jak se zase média a pravdoláska zmýlila. Byly to jen kejkle a další epizoda Danova života.

Tajemství Zlatého draka

Pokud budeme považovat Orlík jako mladistvou nerozvážnost všech zúčastněných a ne provokaci a zkoušku toho, co veřejnost unese. Je Tajemství Zlatého draka druhou velkou mystifikací, která se Landovi podařila. Inscenace Mahenova Národního divadla v Brně byla opředena nejedním tajemstvím a nejednou kontroverzí. Samotná inscenace byl o starověkých a novověkých mystických legendách a s těmito je Danův veřejný život přímo spjat. Navíc publicita zafungovala jako skvělá reklama pro celý projekt.

Tajemství Zlatého draka

Umocnění všeho tajemného a mesiášského v osobě Dana Landy nenechalo na sebe dlouho čekat. Tentokrát pomohl primátor Brna Roman Onderka, který vstoupil do tajemné Legie Zlatého draka, kdy se svým obsidiánem v kapse byl nejlepší reklamou, jak pro projekt samotný, tak především pro Landu. Z toho všeho zase Dan vytančil jako květinka a Onderkovi zůstaly otevřená ústa. Landa tu byl a už není. Následky duševního pohnutí primátorského jsou pozorovatelné v Brně na Náměstí Svobody, kde primátor vztyčil hodiny připomínající falus. Jak mystické.

Kouzelník Žito 44

Poslední vlastní propagaci a angažmá Daniela Landy je zatím spojení Karla Janečka a jeho Nadačního fondu proti korupci. Pro koho je toto spojení nepochopitelné, tak tomu doporučuji, celý článek přečíst si ještě jednou a právě do těchto míst. Čtěte tak dlouho, až zjistíte právě tu pochopitelnost toho spojení. Nezáleží na myšlenkách a motivech samotného Janečka, ty jsou zcela podružené, on je jen dalším statistou v další Landově epizodě.

Kouzelník Žito 44

Co bude Žito 44? Asi nic, tak jako byl Dan novodobým templářem v řádu, nebo legionářem draka. Na konci zbude jen trapný Janeček s otevřenými ústy a nebude chápat, co se to stalo. Proto berte s rezervou veškeré pištění novinářské. Ono stejně to jsou jen pravdoláskařská média, která vždy piští jako stovky myší, když se velký mág Landa zjeví. Jeho zjevení vždy jen využilo vlnu jeho příznivců ke komerčnímu zisku. Tak proč by to nyní mělo být jinak.