Cletus Got Shot (Poslechovka Rádia VTV)

Kapela Cletus Got Shot (Cletus se zastřelil) zahájila svou činnost v roce 2007. Pochází z Fayetteville, což je druhé největší město v Arkansasu a sídelním městem okresu Washington na okraji Bostonských hor. Do roku 1829 bylo město pojmenováno Washington, pak jej přejmenovali po příchodu velkého množství osadníků z Fyetteville ve státě Tennessee.

Zaposlouchejte se do průřezu jejich tvorby. Bude sice chybět autentičnost jejich živého vystoupení, ale tuto energii Cletus Got Shot přenáší i na svá alba. Může to na první poslech znít jako bluegrass, ale pak zjistíte, že kapela zní jako něco, co jste ještě neslyšeli. Prozatím.

Formace Cletus Got Shot vydala tři alba a jedno bonusové. Jejich první neslo stejný název jako název kapely. Pak přišli s albem UNAMERICAN a posléze s albem Working Songs for the Drinking Class, které má i další bonusovou část Drinking Songs for the Working Class obsahující dalších osm songů.

Zatím poslední album Working Songs for the Drinking Class (Pracovní písničky pro pijící třídu) nese název, který sice zní jako chytrá slovní hříčka, ale jen to tak vypadá. Je to velmi vhodný popis písní na albu. V mnoha ohledech se jedná o protestní tvorbu, kdy Cletus Got Shot kope do politiků, finančnímu systému a do společnosti obecně. Vše se nese v hesle třídy zvané jako Redneck „řešení, které hledáme, máme ve vlastních rukou.“ Bonusová část Drinking Songs for the Working Class (Pijácké písně pro pracovní třídu) to vše jen rozšiřuje.

Jejich v pořadí druhé album UNAMERICAN, mělo také velmi silný protestní aspekt a zdálo se i více hudební než jejich prvotní album, které neslo název kapely Cletus Got Shot. Ovšem kompilace UNAMERICAN pokrývala větší záběr a více témat souvisejících s utlačovanými, kterými dnes jsou především bílí pracující, tedy Rednecks.

Sestava: Nathan Miller (mandolína a zpěv v roce 2007), Mark Landry (kontrabas), Richard Hartrick (housle), Adam Cox (kytara a zpěv, po roce 2007)