ODS včera neopustila jen jednací sál Poslanecké sněmovny. Bylo to loučení s vrcholnou politikou

Při včerejším hlasování Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o usnesení, kterým Sněmovna navrhla prezidentovi České republiky Zemanovi, aby rozpustil Poslaneckou sněmovnu, poslanci poslaneckého klubu ODS opustili poslanecký sál. Někteří se ani včera do sněmovny nedostavili, kdy omluvy byly buď z důvodu zdravotního, nebo rodinného. Takové omluvenky jako na první stupni základní školy. Jeden poslanec ODS by možná i hlasoval, Pekárek, ale nemohl, jelikož je ve výkonu trestu. Pokud by jej, ale zcela výjimečně na hlasování pustili, tak by asi stejně odešel ze sálu.

Tento odchod z jednacího sálu byl symbolický. Bylo to rozloučení jedné politické strany s vrcholnou politikou. ODS neodešla jen ze sálu, ale z vrcholné politiky. Poslední průzkumy; a víme, že průzkumy spíše vyjadřují přání zkoumatelů, nežli realitu, ale právě tyto řadí ODS někde mezi Okamurův Úsvit, Babišovo ANO a Zemanův SPOZ. Proto pokud se na to podíváme realisticky, tak zatím asi má ODS podporu o něco vyšší nežli ty průzkumy tvrdí. Ovšem pokud předvolební kampaň povede ODS, tak jak komunikuje s voliči nyní, tak se ty průzkumy naplní. Po volbách tak budou mít poslanci zvolení za ODS v nové sněmovně problém vytvořit poslanecký klub.

Pokud něco pomůže ODS, tak to není žvanění o kořenech, lákaní Václava Klause, ale urychlený volební Kongres strany. Tomuto kroku musí předcházet demise veškerých předsedů ve straně. ODS by si měla zvolit místní, oblastní a regionální vedení znova, s tím, že staré tváře by ani nekandidovaly. Takto zvolené nové vedení členské základny, by mělo delegovat nové a neokoukané delegáty, nebo delegáty, kteří byli k dnešnímu vedení kritičtí. Z takového kongresu by byla cítit naděje pro změnu.

Pokud namítáte, že by to byla změna jen na oko, tak se domnívám, že toto by nebyla změna jen na oko. Ono změna na veškerých předsednických funkcích ve straně není malé zemětřesení, a když to ještě znamenalo změnu složení veškerých rad ve straně, tak to už je absolutní přetavení. Nynější většina by musela poskytnout prostor dnešní stranické opozici. Musela by podpořit do dalšího a bez dalšího své oponenty v tomto tvrdém stranickém restartu.

Vše ostatní je jen cestou do záhuby. Lidé v ODS si musí přiznat, že zkazili jen, co se dalo, ale spíše i co se nedalo. Že kvalitní členové odešli a oni zůstali jako chudí příbuzní a zmateně nyní koukají. Proto dejte šanci těm, které jste peskovali, právě Ti měli očividně pravdu.