Pohřeb se odkládá: ODS přežila další volby díky městům a obcím. V krajských městech zažívá klinickou smrt a ve Zlíně jí vymazali voliči z politické mapy

Začnu svou mýlkou. V roce 2011 jsem po politickém dění v Ostravě prorokoval, že ODS již v dalších komunálních volbách na magistrátu nezíská ani jeden mandát. Nestalo se, v Ostravě bude v zastupitelstvu Statutárního města Ostravy malinká a zanedbatelná skupinka ODSáků. Bude se jich tam choulit celkem čtyři, někde v koutě. Tak nějak dopadla velká koalice ODS a ČSSD, kdy i socani v Ostravě dostali na prdel, přišli o devět mandátů a volby vyhrálo ANO z 15 křesly.
ODS
Podobně jako v Ostravě ODS dopadla v dalších krajských městech: České Budějovice mínus pět mandátů, po volbách zasedne jen trojice zastupitelů za ODS, Plzeň mínus 4 mandáty, a celkem krásný výsledek jako ČSSD – zisk deseti zastupitelských křesel.

V Karlových Varech ODS přišla o pět zastupitelů, dnes jí bude reprezentovat jen dvojice. Voliči v Ústí nad Labem snížili počet zastupitelů za ODS z 9 na 3, takže mínus šest. Liberec mínus šest, po volbách jen dva. Hradec Králové mínus tři, a jelikož jich tam měli jen šest, tak nyní bude ODS reprezentovat jen trojice. Pardubice mínus tři, nový počet 4. Jihlava mínus pět, od nynějška jen pět.

Moravská zabíjačka ODS

A na Moravě ODS v rámci krajských měst zažila asi velký šok, i mimo zmíněnu Ostravu, ale tam pro to dělali vše, co jen uměli, aby vyklidili pole. Brněnská volební zabíjačka ODS: Obhajovali celkem 14 mandátů na magistrátu, přišli o 9, tak jich tam nyní bude jen 5. Budou mít jen o jednoho více jako komunisté a zelení. To je výsledek. V Brně je předstihla i KDU-ČSL. Asi nová tradice. KDU-ČSL velký brácha ODS, pokud se na ně do budoucna nevyprdnou úplně.

V Olomouci voliči rozhodli jako přes kopírák. Stejná situace jako v Brně. Měli 14, mínus devět, budou mít jen 5, stejně jako olomoučtí lidovci. A šok přátelé. Ve Zlíně voliči ODS vymazali zcela z politické mapy: Nezvolili ani jednoho zastupitele za ODS.
Nestalo se tak sice v Ostravě, kde nebude ani jeden zastupitel ODS na magistrátu, je to Zlín, tak zase tak úplně nepřesná má předpověď nebyla. Jedno krajské město bude bez zastupitelů ODS na magistrátu.

Praha stověžatá ukázala, kde místo pro ODS se nachází

Samotnou specialitou je vždy Praha, kde komunální volby jsou více volbami krajskými, jelikož Praha není ani statutární ani krajské je to prostě Hlavní město a zastupitelé se tam volí podle zákona o obcích.

Tak ač byla ODS poražena v minulých volbách TOP 09, kdy si před tím pohodlně vládala jednobarevně, dnes odchází skoro na věčná loviště. Proto je gynekolog Svoboda na správném místě. ODS je v Praze v orgánu, o který se gynekologie zajímá preferovaně.

Cekem ODS v Praze obhajovala 20 mandátů a zůstalo jí jen 8, tedy bylo drtivě z magistrátu vyhnáno dvanáct zastupitelů za ODS.

V krajských městech a Praze je to smrt, ale malé obce ještě ODS drží na dýchacích přístrojích a navíc Svobodné rozdrtila jako hrášek

Musíme být závěrem objektivní, jelikož ODS zase tak špatně nedopadla, když spočítáme všechny získané mandáty v porovnání s dalšími stranami, které mají zastoupení v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Tak na mandáty: KDU-ČSL zisk 3 792 mandátů; ČSSD zisk 3 773 mandátů; KSČM – 2 510 mandátů; ODS – 2 214 mandátů; Starostové (STAN) na TOP 09 hodili bobek a kandidovali samostatně – 1 749 mandátů; ANO 2011 získalo 1 600 mandátů, TOP 09 sice neuzavírá peloton, ač získala jen 726 mandátů, protože absolutní propadák ze sněmovních stran zažil Okamurův Úsvit: 54 mandátů.

A jak dopadli Svobodní, tedy Strana svobodných občanů, která se pasovala po zisku jednoho křesla v europarlamentu, do pozice super a nejlepší strany? Tak to se ani neptejte. Získali jen 68 mandátů. Je to málo nebo hodně? No více jako Úsvit, ale jinak celkem trapný zisk na „nejlepší stranu Česka“.