Co má selka Merkel za lubem?

Koncem minulého týdne proletěla světem médií malá zprávička, nikdo se jí nějak moc nevěnoval. Angela Merkel chce svolat Evropský konvent, aby projednal novou unijní smlouvu. Co to znamená? Co má Merkel za lubem, že by jí Lisabonská smlouva nevoněla. To asi ne. Ta je pro Německo velmi výhodná, proto si jí taky prosadili a to i nepříliš demokratickými způsoby. Irsko hlasovalo v referendech jak na běžícím páse a u nás třeba Topolánek se nechal přesvědčit svým italským premiérským kamarádem, který jej evidentně dostal na starost, aby jej zpracoval. Na informaci o nové evropské smlouvě se můžeme podívat ze dvou stran, buď je to zpráva pozitivní, nebo zcela, ale zcela negativní.

Merkel se snaží topit pod integračním kotlem, pohled první. EU by byla federací se všemi společnými agendami, prostě evropský super stát, kdy členské státy ztratí absolutně svou státní suverenitu, takové Spojené státy evropské. Tyto náznaky od eurofilů jsou dosti časté a ani eurooptimisti nejsou proti, už vůbec ne socialisti všech evropských zemí. Už vidím eurofila Zaorálka, jak jásá a provolává třikrát hurá!

Ovšem tento první pohled se mi zdá velmi nereálný, ač si o erofilech a jiných podobných myslím cokoliv, protože kancléřka ať je jakákoliv, tak úplně hloupá není. Moc umí držet skvěle v rukou, jako by k tomu byla zrozena, proto si myslím, že za tím je něco zcela, ale zcela jiného.

Druhý podhled je takový, že si Německo chce vytvořit alibi. Euro se pomalu rozpadá (Řecko, Španělsko, Irsko, Itálie) a německý občan se dívají do budoucna s hrůzou v očích. Finové lavírují, co s Eurem. Řekové snad tiskou a razí drachmu. Tak proč by tento balónek o Evropském konventu nebyl jen kancléřčino alibi do budoucna?

Evropa je vcelku nejednotná v otázkách, jak dál. Trvat na Euru? Pokud by chtěli všechny členské státy trvat na Euru, tak je změna nutná, protože takhle to dál nejde. Státy EMU musí mít jasnou a společnou ekonomickou politiku, jinak měna fungovat nemůže.

A tady jsme u jádra pudla. Na toto všechny státy EU nepřistoupí, to je likvidace evropských národů a nová Babylonská říše, zmatení jazyků, národů a zánik evropské civilizace, jak ji známe. Kancléřka Merkel si určitě tajně přeje, aby členské státy odmítly už jen konvent a ona mohla prohlásit, že Marka je vyražená a natištěná, tudíž Německo opouští EMU, s úšklebkem: „Němci nejsou takoví pitomci, aby platili všechny evropské dluhy. Čus!“