Včerejší pochod Ostravou byl po oficiálním rozpuštění akce. Spíše to vypadalo, že si je policisté vedli k místu střetu, nevyvrátil přímý účastník

EXKLUSIVNÍ ROZHOVOR | Přinášíme Vám exklusivní rozhovor s přímým účastníkem včerejších protestů v Ostravě, který se zúčastnil i následného pochodu, který však následoval až po oficiálním rozpuštění demonstrace. Policie je po ukončení neměla vyzvat k opuštění prostoru, ale naopak účastníky pochodu doprovázela až k místům střetu s těžkooděnci na Nádražní ulici u Sadu Boženy Němcové v Ostravě – Přívoze.

Totožnost účastníka protestu je redakci známa, ovšem jelikož daná osoba podniká v oblasti IT, byli jsme požádáni, aby nebyla zveřejněna její totožnost, aby to nepocítil na své činnosti. Autorovi rozhovoru je tato osoba známa delší dobu a sám autor byl překvapen, že se vůbec tento člověk podobné akce zúčastnil, protože jsou mu jeho názory známy dlouhodobě a nikdy se jako žádný radikál neprojevoval, a už vůbec není rasistou.

V článku jsou cikáni označování jako cikáni, jelikož slovo Rom je jen diktováno politickou korektností a sami cikáni se jako cikáni označují, viz článek: Romové neexistují, jsou jen cikáni. Tady je důkaz.

Včera se odehrála proticikánská demonstrace s následným pochodem v Ostravě. Známe se dlouho a vím, že nejsi žádný radikál. Snad čtenářům nebude vadit, když si v rozhovoru budeme tykat. Co Tě přimělo se zúčastnit na této demonstraci?

V podstatě jsem byl zvědavý, jak to dopadne, jestli se daná problematika vyřeší aspoň trošku, nebo dojde ke střetu, čímž jsem taky počítal, že radikálové budou chtít řešit věci násilně.

Kolik si myslíš, že vůbec bylo radikálů na demonstraci na Prokešově náměstí a kolik tam bylo jen nespojených občanů?

Přímo na Prokešovo náměstí bylo podle mě opravdových radikálů maximálně 30, potom asi dalších 30 lidí, kteří byli více než nespokojeni a nebáli se promluvit, či potom vzít bez masky a různého krytí nějakou i cihlu do ruky. Čistě “normálních” nespokojených občanů nás tam mohlo být, já nevím, přes 300.

To je nějakých pár procent. Média ovšem celou demonstraci nazvala rasistickou, které se účastní pouze radikálové. Jaký máš názor na to, že jste byli takto prezentováni?

Jsou to typické lži masmédií, demonstrace v žádném případě nebyla rasistická. Několikrát padly slova jako, že je jedno, jestli je člověk modrý, zelený nebo červený. Šlo jen o nesouhlas s tím, jak se u nás zachází s nepřizpůsobivými. To, že jsou nepřizpůsobiví převážně příslušníci určitého etnika, je jen asi náhoda. Být to etnikum jiné, tak je to stejné.

Jsi členem nějaké politické strany?

Nejsem, do politiky se raději míchat nechci, protože mám pocit, že ta nic nevyřeší. Ovšem radikál taky nejsem.

Kdo by tedy měl problémy se soužitím a parazitováním na sociálním systému tedy řešit, pokud si myslíš, že politika to nevyřeší?

Lidi.

Lidi, tak nyní opravdu věřím tomu, a čtenář si sám udělá úsudek, že opravdu nemůžeš být žádným pravicovým radikálem, jelikož toto zavání až skoro levicí. Takže tomu mám rozumět tak, že součastná politická scéna to nevyřeší a že ti lidi, jak jsi je nazval, jsou vlastně voliči, kteří si zvolí jinou politickou reprezentaci?

Volíme si pouze šašky do manéže. Až uvidím přenos ze sněmovny, kde se navzájem nebudou osočovat a předčítat si úryvky ze svých oblíbených dětských knížek, ale opravdu něco řešit, potom možná získá u mě politika 0,1 % zájmu

Dobrá, vrátíme se ke včerejší demonstraci. Po sociálních sítích, se šíří informace, že mezi Vámi v davu měli být policejní provokatéři, či policisté v civilu, jak tomu bylo v Českých Budějovicích, při tamních demonstracích. Viděl jsi tam někoho podobného, kdo takovým provokatérem mohl být?

Policistů v civilu tam bylo dost. Provokování nějakým vyřváváním jsem si nevšiml, ale chováním, jako je moc velká soustředěnost na radikály, se stejně prozradili. Ale ano, byli tam a myslím, že jen jejich nasazení je velmi provokativní vzhledem k tomu, že celou situaci monitorovala policie, kriminálka, speciální policejní jednotky se psy a taky vrtulník. Přehled nad situací ze strany policie byl už tak dostatečný.

Odhalený policejní provokatér. Naštěstí nic nezvládl provést.

Médii proběhla informace, že demonstrace byla svolavatelem ukončena přímo na Prokešově náměstí, a že k žádnému pochodu dojít nemělo. Opravdu ji svolavatel ukončil, či je to jen výmysl médií?

Ano, ukončil. Nicméně jména neznám, ale hlavní představitele akce jsem viděl i při pochodu a vlastně až do konce akce. Nicméně pochod měl policejní doprovod a předem uzavřené křižovatky, určitě se vědělo, co se bude po demonstraci dít.

Takže policie Vás nevyzvala, abyste se po ukončené akci rozešli?

Ne, snažil jsem se pohybovat všude a opravdové vyzvání o rozpuštění proběhlo až okolo 17:20 na ulici Nádražní.

Znal si osobně lidi, kteří pochod v čele vedli?

Jestli jo, tak o nich nevím.

Takže se klidně mohlo stát, že pochod po rozpuštění demonstrace mohl vést někdo z policejních provokatérů?

Nevím, možné to je, policisty v civilu jsem viděl už na Prokešově náměstí.

Akce, které ses zúčastnil, byla na internetu avizována už někdy od začátku července. Ostravská veřejnost má dojem, že cikánská demonstrace v Přívoze byla svolána jen jako provokace, jelikož ji aktivista Stojka ohlásil, cca týden před konáním. Jak jsi toto vnímal sám osobně?

Rok má 365 dní, proč zrovna ve stejný den?

Přímo při pochodu jsi zažil nějakou jinou provokaci od cikánů?

Určitě, na Sokolské ulici od vozovny trolejbusů už vyřvávali z oken. Nevím, jestli to někdo v první linii vyprovokoval, ale v místě kde jsem procházel já, byli cikáni ti první, kdo slovně útočil na nás “dole”.

Potom na křižovatce u Sadu Boženy Němcové také projížděla auta s cikány, s jejich hudbou dost nahlas a vyřvávali něco cikánsky. Antikonfliktní tým je rychle a dost rázně vyzval k tomu, aby odjeli.

Naštěstí to bylo z počátku a nikdo si toho moc nevšímal.

Teď trochu otázka na tělo. Při závěru pochodu se část účastníků dala do potyčky s těžkooděnci, na které házeli kamení, cihly a láhve. Hodil sis taky?

Ne, chtěl jsem zůstat neutrální. Takové projevy násilí se mi přímo příčí.

Takže jak začala bitka, tak jsi z demonstrace a následného pochodu odešel?

“Bitka” ne, bylo to spíše cihly, klacky a láhve proti projektilům, slzákům a dělobuchům. Něco jako piškvorky, pokaždé je někdo na řadě a ten druhý na to musí nějak reagovat. V určitých chvílích jsem cítil úzkost, ale zůstal jsem.

Kdy jsi teda z místa odešel?

Asi půl hodinu po tom, co jsem chtěl odejít, ale jsem neměl možnost, protože jsme byli ze všech stran obklíčeni těžkooděnci a probíhalo ještě zatýkání a nikoho nepustili ven ani dovnitř. Potom padla výzva k opuštění prostoru s hrozbou, že budeme všichni zajištěni, pokud výzvu neuposlechneme.

Kdyby šel vrátit čas a byla zase sobota. Tvé rozhodnutí by bylo stejné a šel bys do toho znova?

Určitě, ale byl bych odvážnější a byl více vepředu, ať jsou lepší videa a fotky z dění akce.

Díky za rozhovor a za poskytnuté video, které jsi z dění pořídil. Já Ti přeji, aby ses podobných akcí už nemusel nikdy zúčastňovat.

Taky děkuji, a dokud takové akce budou vyloženě muset být, účastnit se budu, doufám ale, že se s tím něco brzy udělá.


Video z včerejší demonstrace a následného protestu (Ostrava – 24. 8. 2013)