Zeman, Kajínek & Kramný

Nebudu komentovat rozhodnutí prezidenta České republiky Miloše Zemana udělit Jiřímu Kajínkovi milost. To je jeho ústavní pravomoc. Ovšem styl udělení milosti byl tak trochu karneval. Otázkou je co, měl zakrýt?

Miloš Zeman


Miloš Zeman po nástupu do funkce prezidenta světu oznámil, že nebude udělovat milosti, ovšem bude tyto žádosti předávat Ministerstvu spravedlnosti a na základě rozboru a doporučení daného ministerstva udělí milost v případech nezávažných přečinů, kdy omilostněný musí být navíc ve vážném zdravotním stavu.

Proč toto své rozhodnutí změnil a udělil milost člověku, který byl odsouzen za zločin? Nikoliv za přečin! Nebudu spekulovat, kdo v Plzni vraždil, zda je Kajínek vrah nebo jen zloděj s barevnou kriminální minulostí. Odseděl si v kriminálech dost, když nebudeme počítat jeho útěk z Mírova, kdy tato věznice má být útěkům odolná.

Pokud opravdu nájemně zastřelil dva lidi, tak by jeho výjimečný trest asi odpovídal rokům vězení. Prezident Kajínka navíc omilostnil vlastně podmínečně, kdy nesmí ten na svobodě spáchat ani přečin, takže jednou nohou ve vezení stále je.

Ovšem máme tady i druhou speciální kauzu “Kramný.” Ten si sice ještě moc neodseděl, ale jeho odsouzení bylo stejně sporné jako Kajínka. Navíc Kramný byl odsouzen mediálním lynčem ještě než vůbec zahájily orgány činné v trestním řízení nějaké kroky a v rámci obžaloby předložily soudu prokazatelně zfalšované důkazy. Zde prezident nekoná? Protože ví, že tím by si ubral voliče – omilostněním Kramného. Ovšem omilostněním Kajínka si voliče vyrobil.

Král není hloupý. Král je mazaný. Miloš Zeman byl vždy zručným a bystrým populistou. Věděl, co slíbit, co udělat a na co zapomenout. Nebo jste viděli nějakého člena ODS bez kůže, aby stranická průkazka ČSSD byla v jeho kůži zabalena? To také slíbil Zeman slíbil.