Samopal do každé rodiny? Ano, jistě. Klidně i dva

Terorismus je dnes v Evropě na dnešním pořádku. Včera v noci pomocí kamionu v Nice islamista vraždil. Na místě zůstaly desítky a desítky mrtvých, zraněných a zmrzačených. Proti takovému způsobu útoku je každá obrana marná, ale přesto se jej podařilo jako prašivého psa zastřelit a zastavit vraždění.

Radek Velička

Radek Velička


Je řešením, že by každá rodina měla doma samopal? Ano, mohlo by být, pokud bychom byli společnost svobodná a nežili v totalitním policejním státem. Není to militantní návrh a ani není extrémní. Je to za dodržení jistých tradičních pravidel zcela normální – ve Švýcarsku.

Švýcarská branná povinnost je korunována vojenskou službou a výcvikem, kdy je ukončena odejitím do zálohy. Každý švýcarský muž, který byl tzv. na vojně, má doma munici, samopal a určenou výstroj, aby mohl být okamžitě povolán bránit svou vlast. Je to tradiční zajištění obrany Švýcarska. A pomohlo by to i zbytku Evropy.

Američtí a izraelští bezpečností experti mají za to, že ozbrojená veřejnost je zárukou snížení kriminality. Mají na to své statistiky, svá čísla. Nejsem statistik a čísla nerad, ale také nerad opačnou propagandu, že odzbrojená společnost je bezpečná. Lump si zraň na vraždění pořídí vždy a odzbrojená veřejnost je pak jako stádo hnáno na porážku. Příkladem nechť je zase masivně vyzbrojená populace ve Švýcarsku a tamní míra násilné kriminality. Tam mají vlastně skoro doslovně samopal v každé rodině.

Je zcela běžné, že v Izraeli likvidují teroristy na ulici ozbrojení občané a místní domobrany. Civilisté tam zaujímají první postavení na frontové linii s arabskými krvelačnými vrahy. Až pak nastupují státní ozbrojené síly, jako policie a armáda. Není ani výjimkou, kdy civilista zachránil izraelskému vojákovi život, když na něj zaútočil arabský prašivý pes za účelem zabití.

Kdyby platila teze, že zbraně nepatří obyvatelům do rukou, že od toho je policie, tak bychom měli zakázat i držení hasicích přístrojů, jelikož od toho jsou zase hasiči. Pokud by v restauraci Družba v Uherském brodě byl jediný ozbrojený host, nebo pokud by měla obsluha brokovnici pod barem, tak by mohl být v dané situaci jen jediný mrtvý a to útočník. Případně by se škody na životech minimalizovaly. To jsou tvrdá fakta.