Rusko zatím reagovalo zdrženlivě

Rusko zatím reagovalo zdrženlivě, to je hlavní vzkaz z rozhovoru šéfa ruské diplomacie pro noviny Argumenty a fakta ze včerejška. Ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Viktorovič Lavrov míní, že Spojené státy (SS) se snaží každého donutit žít podle pravidel, která si sami vymysleli. Dále pak Spojené státy vyzval, aby se vzdaly nároků na světovou nadvládu. Dále se vyjádřil k teroristickým útokům Západu na plynovody Severní potok (Nord stream).

Sergej Viktorovič Lavrov, ministr zahraničních věcí Ruské federace, reprodukovaná fotografie: theworld.org

Ti, kdo mluví jazykem sankcí s Ruskem, by si měli zapamatovat, že Moskva zatím na činy ekonomické agrese reagovala zdrženlivě, ale trpělivost Moskvy není neomezená, řekl k otázce ekonomické agrese Západu ruský ministr zahraničí. A nejen na tyto témata odpovídal ruský šéf diplomacie v rozhovoru pro noviny Argumenty a fakta.

Bude ruská odveta na ekonomickou agresi krutá?

„Samozřejmě máme všechny příležitosti k ochraně našich národních zájmů. Bude-li to nutné, využijeme je v plném rozsahu. Ti, kdo mluví jazykem sankcí s Ruskem, by měli pamatovat na to, že i když jsme dostatečně zdrženliví v reakci na činy ekonomické agrese, tak naše trpělivost nebude bezmezná,“ řekl Lavrov.

Podle něj roztrhat ruskou ekonomiku na kusy, jak si to vášnivě přál Barack Hussein Obama, nefungovalo a fungovat nebude.

„Vše, co chtěli u nás vyvolat, se začíná dít u nich doma. V řadě evropských zemí dochází k prudkému růstu cen, poklesu příjmů, nedostatku energetických zdrojů. Politologové začali mluvit o tzv. rostoucí hrozbě sociálních výbuchů. Obvyklé výhody civilizace se pro Evropany mění ve výsadu. To je cena, kterou platí obyčejní občané za rusofobii svých politiků,“ poznamenal ministr na adresu tzv. kolektivního Západu, jak označují v Rusko americké kolonie evropských zemí v rámci Evropské unie (EU) a Severoatlantické aliance (SA).

Dále Sergej Viktorovič dodal, že si v Rusku už zvykli, že západní země neustále připravují nějaká protiruská opatření. „Když není důvod, Washington s tím určitě přijde a všichni ostatní prostě je následují ve stopě, kterou Američané nastavili. Takže referenda na osvobozených územích slouží jen jako další záminka ke zvýšení tlaku na naši zemi, obecně jsme nečekali, že to bude jinak,“ uvedl ruský ministr zahraničních věcí.

Moskva: Upírská diplomacie Washingtonu

Moskva při spolupráci s dalšími zeměmi bere v úvahu hrozbu sekundárních sankcí ze strany Spojených států, řekl ruský ministr zahraničí Lavrov s tím, že tuto hrozbu berou v úvahu ve všech fázích spolupráce s konstruktivně smýšlejícími zahraničními partnery a dodal, že Moskva buduje spolupráci s dalšími zeměmi na společných zájmech a vzájemné výhodnosti. Jaké však mohou být další ruské odvetné kroky na ekonomický terorismus kolektivního Západu konkrétně, neuvedl.

Obrana i odveta je logická a tržní logika nahrává Rusku do karet

Máme schopnost chránit naše národní zájmy. Pokud to bude nutné, použijeme je v plné síle, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov při odpovědi na otázku, zda je Rusko připraveno na obranu a odvetu.

Dále ruský ministr zahraniční uvedl jako příklad nefungování západních sankcí ekonomické a tržní principy, které účinky sankcí a omezení nulují: “Obchodní obrat Ruska s Čínou a Indií roste, je to dáno nejen rostoucími cenami surovin, ale také rozšiřováním sortimentu zboží,“ kdy doslova dodal, že žádná restriktivní opatření nezasahují do těchto objektivních procesů, které odrážejí moderní realitu.

„Například náš obchodní obrat s Čínou vzrostl téměř o třetinu za 8 měsíců a s Indií o 120 procent za šest měsíců,“ řekl Lavrov, Sergej Viktorovič, kdy se jedná o nárůst v letošním roce. Tak reagoval v rozhovoru pro Argumenty a fakta na hrozby ze Západu a jejich dopad na spolupráci Ruska s dalšími zeměmi.

Tento růst je podle něj způsoben nejen růstem cen surovinové složky ruského exportu, ale také rozšířením sortimentu obchodovaných produktů.

„A to je zcela přirozené – mnoho zahraničních ekonomických subjektů ze spřátelených zemí se snaží nahradit mezery vzniklé po odchodu západních společností z ruského trhu,“ dodal ministr.

Spojené státy jsou světovým sponzorem nacismu, Ukrajina je jejich teroristický projekt a EU dovolí glorifikaci nacistických bestií

Dále pak ve svých odpovědích poznamenal, že ekonomická spolupráce s nezápadními státy je postavena na základě pravidel Světové obchodní organizace, která Rusku poskytují určitý soubor výhod v oblasti zahraničního obchodu.

Americký terorismus

Teroristický útok na oba plynovody Severní potok je bezprecedentní, vážné škody byly způsobeny Ruské federaci a energetické bezpečnosti Evropy, uvedl ruský ministr zahraničí, když komentoval americkou „zahraniční politiku“, kterou bychom v 21. Stoleté mohli spíše označit za státní terorismus a banditismus.

„Tato situace je bezprecedentní. V důsledku incidentu byla poškozena kritická infrastruktura. Závažné škody byly způsobeny ruským zájmům a energetické bezpečnosti Evropy. Nyní je důležité provést objektivní, komplexní vyšetřování za účasti naší země a zjistit skutečné příčiny toho, co se stalo,“ komentoval ruský šéf diplomacie teroristický útok spáchaný v Baltském moři.

Odpověď na otázku, kdo z takového vývoje událostí profituje, je podle něj zřejmá: „V první řadě Spojené státy a jejich dodavatelé drahého zámořského LNG, zajímající se o násilné vytlačení konkurentů z evropského trhu s plynem.“

Připomeňme, že k útokům došlo 26. září najednou na dva ruské exportní plynovody do Evropy projektu Severní potok, které jsou kolektivním Západem označovány jako Nord Stream a Nord Stream 2.

Německo, Dánsko a Švédsko nevylučují cílenou sabotáž. Provozovatel plynovodu Nord Stream AG oznámil, že stav nouze na plynovodech je bezprecedentní a nelze odhadnout dobu opravy.

Dne 3. října Gazprom oznámil, že tlak v poškozených plynovodech se stabilizoval, úniky plynu se podařilo zastavit a plyn je odčerpáván z dalšího Severní potok 2, aby se zkontrolovala jeho integrita.

Švédská pobřežní stráž zase ten den uvedla, že menší únik ze Severního potoku 2 pokračuje a dokonce se mírně zvyšuje.

Marx-leninská dialektika banditů z Washingtonu; Rusko není Argentina

Generální prokuratura Ruské federace (RF) iniciovala zahájení řízení ve věci mezinárodního terorismu po poškození plynovodů. Dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod oznámil odhodlání vlády odmítnout účast Ruska na vyšetřování sabotáže a identifikaci viníků. Americký prezident J. R. Biden pro média slíbil zničení plynovodů. Bývalý polský ministr zahraniční Sikorski zase poděkoval Američanům za zničení ruských plynovodů v Baltském moři.

Spojené státy pošlapávají mezinárodní právo

Spojené státy ve skutečnosti pošlapaly mezinárodní právo a snaží se každého donutit žít podle pravidel, která sami vymysleli, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov, když komentoval otázky ohledně mezinárodní diplomacie a vlivu Spojených států (SS) na globální politické dění. Nutno připomenout, že Američané nutí ostatní k přijetí jejich pravidel i násilnými a kriminálními prostředky.

„Hlavní problém je v tom, že Američané ve skutečnosti pošlapali mezinárodní právo a nepsaná tabu v diplomatické praxi, která existují desítky let,“ řekl ministr v rozhovoru pro publikaci Argumenty a fakta ruský šéf diplomacie s tím, že Washington se podle něj v rozporu s geopolitickou realitou snaží pokořit zbytek světového společenství a donutit všechny žít podle pravidel, která si Spojené státy podle ministra Sergeje Viktoroviče samy vymyslí.

Washington musí vážně zapracovat na svých chybách, vzdát se svých nároků na světovou nadvládu a poučit se z neúspěchů svých pokusů zasahovat do ruských záležitostí, řekl v sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Poznamenal, že rusofobně smýšlející americké elity uvažují iracionálně a tlačí Bílý dům do otevřené konfrontace s Ruskem. „Ve skutečnosti mluvíme o bezohledné linii eskalace mezinárodního napětí. Je reálné prolomit tento začarovaný kruh?“ zeptal se ruský šéf diplomacie řečnicky a dopověděl si: „Samozřejmě, že ano. Aby se Washington pohnul vpřed, musí vážně pracovat na chybách a opustit své nároky na světovou nadvládu.“

Rozhovor o vraždě slovem

Svými slovy tak Sergej Viktorovič Lavrov přirovnal dnešní Spojené státy k nacistickému Německu za vlády Adolfa Hitlera, který také usiloval o světovou nadvládu. Němečtí nacisté byli také stejně rusofobní jako dnešní americké elity, které se snaží o likvidaci Ruské federace.

Jaderná válka v Evropě?

Dále se ruský ministr zahraničních věcí vyjádřil i k otázce provokací kolektivního Západu ohledně jaderných zbraní a jaderné války na pozadí americké agrese v rámci ukrajinského konfliktu. „Rád bych také zdůraznil, že Rusko je i nadále oddáno prohlášení vůdců zemí pěti jaderných států z 3. ledna tohoto roku, ve kterém byl potvrzen postulát nepřípustnosti jaderné války. V souladu s tímto dokumentem, který byl schválen na nejvyšší úrovni, je nutné zabránit jakémukoli ozbrojenému konfliktu mezi zeměmi vlastnícími jaderné zbraně,“ řekl ministr Sergej Viktorovič.

Je potřeba připomenout, že v září ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin ve svém projevu k ruskému národu uvedl, že Západ překročil všechny hranice ve své protiruské politice, stejně jako neustálé hrozby vůči Rusku. Západ podle něj použil proti Rusku jaderné vydírání a použití zbraní hromadného ničení.

Ruský prezident připomněl kolektivnímu Západu, že Rusko v řadě komponentů převyšuje zahraniční vojenskou techniku. Dále pak varoval ty, kteří se snaží Ruskou federaci vydírat jadernými zbraněmi, že větrná růžice se může otočit jejich směrem.

Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Anatoljevič Medveděv zase ve svém telegramovém kanálu napsal, že pokud bude Rusko nuceno použít proti Kyjevu nejhrozivější zbraň, tak Severoatlantická aliance do konfliktu přímo nezasáhne, protože zámořští a evropští demagogové podle něj nechystají zemřít v jaderné apokalypse.

Dále je nutno k tomuto tématu dodat, že scénáře, podle kterých by Rusko teoreticky mohlo použít jaderné zbraně, jsou uvedeny v ruské vojenské doktríně a v Základech státní politiky v oblasti jaderného odstrašování. To je podle dokumentů možné v případě agrese proti Rusku nebo jeho spojencům s použitím zbraní hromadného ničení, nebo agrese s použitím konvenčních zbraní, kdy je ohrožena existence samotného státu.

Ruská diplomacie je aktivní v Latinské Americe a v Asijsko-pacifické oblasti

Ruská federace pomáhá latinskoamerickým zemím v oblasti potravinové a energetické bezpečnosti, navzdory západním sankcím, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov v reakci na dotaz k dalším oblastem ruské zahraniční politiky.

„Pokračujeme v pomoci Latinoameričanům při zajišťování jejich potravinové a energetické bezpečnosti. Dodávky našich hnojiv se nezastaví – jen v lednu až červnu jich ruské společnosti expedovaly v hodnotě 3,7 miliardy dolarů,“ uvedl vrcholný představitel ruské diplomacie.

Podle něj se obchodní obrat mezi Ruskem a Latinoamerickým regionem za prvních šest měsíců letošního roku zvýšil o 27 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a přiblížil se 11 miliardám dolarů.

Lavrov, Sergej Viktorovič dále dodal, že objem obchodu pouze s Brazílií, předním partnerem v regionu, vzrostl v lednu až květnu o 50,6 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. Ministr zdůraznil, že Latinská Amerika je pro Rusko přátelským a perspektivním regionem.

„Byl navázán politický dialog, který dnes pokračuje, navzdory tlaku ze strany Spojených států a Evropské unie… Mluvíme a jsem si jistý, že se navzájem slyšíme,“ dodal ruský ministr zahraničí na adresu partnerů v Latinské Americe.

Lži, dezinformace a propaganda

Dále ruský ministr považuje za zcela přirozené, že se k protiruským sankcím nepřipojila ani jedna latinskoamerická země – ani v roce 2014, ani nyní. „Jsme připraveni dále rozvíjet vztahy se všemi našimi latinskoamerickými přáteli, do té míry, do jaké jsou oni na to připraveni. Náš přístup je zde naprosto upřímný. Jsme pro rovnocennou, vzájemně výhodnou spolupráci na pragmatickém, odideologizovaném základě. Pro stavbu mostů, ne stavění zdí,“ uzavřel ministr.

Asi třetina zemí Organizace amerických států (OAS) nepodpořila rezoluci odsuzující akce Ruska na Ukrajině, mezi nimi jsou významné země regionu jako Argentina, Bolívie, Brazílie a Mexiko. Výzvy, aby ruská vláda zastavila nepřátelství a stáhla vojenské síly a vybavení z ukrajinského území, stejně jako odsouzení údajného porušování lidských práv, nepodpořily Argentina, Bolívie, Brazílie, Grenadiny, Honduras, Dominika, Mexiko, Nikaragua, Salvador a Svatý Vincent.

Ruská diplomacie ovšem zaznamenává své úspěchy nejen v Africe, kde turné ruského ministra zahraniční zcela zastínilo spanilou jízdu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který objektivně hrál v Africe druhé housle, tak jako byly africkými diplomaty a státníky zmařeny pokusy o vydírání ze strany Spojených států, aby ruského ministra zahraničí nepřijímali a nefotili si s ním, proto všichni představitelé Africké unie (AU) na svém zasedání se jeden po druhém se Sergejem Viktorovičem vyfotili, před pořízením skupinové fotografie.

Další velké diplomatické úspěchy Ruská federace zaznamenává také v Asijsko-pacifickém regionu. Vztahy Ruska se státy Asijsko-pacifické oblasti (APR), včetně jihovýchodní Asie, se v mnoha oblastech znatelně zintenzivnily, protože centrum světové politiky a ekonomiky se přesouvá do tohoto regionu, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov.

„Dnes se centrum světové politiky a ekonomiky přesouvá z euroatlantické do Eurasie a asijsko-pacifického regionu. Vztahy se státy asijsko-pacifického regionu, včetně jihovýchodní Asie, se v mnoha oblastech znatelně zintenzivnily,“ uvedl šéf ruské diplomacie, která je nosnou silou ve spolupráci s čínskou diplomacií v tomto procesu přesunu ekonomicko-politického světového centra a odklonu od amerického diktátorského unipolárního světa k multipolární světové politice rovného přístupu a vzájemné prospěšnosti.

Mezi zeměmi, které projevují zvláštní zájem o spolupráci s Ruskou federací, Lavrov zmínil Vietnam, Indonésii a Myanmar.

„Na vietnamský trh je dodáváno mnoho druhů domácích produktů, včetně hnojiv, paliv a maziv, kovů, potravin. Velké ropné a plynárenské projekty se realizují jak ve Vietnamu, tak v Rusku. Do konce roku bude vybudován podnik na montáž domácí vozidla značky GAZ,“ vyjmenoval ruský ministr diplomatického sboru spolupráci Ruska a Vietnamu.

Spolupráce s Indonésií se rozvíjí v oblasti energetiky a potravin, dodal ministr. „Prezident Joko Widodo uskutečnil v červnu pracovní návštěvu Moskvy, v dubnu a srpnu byly organizovány telefonické rozhovory mezi představiteli našich dvou zemí. Podrobně byly projednány vyhlídky spolupráce v palivovém a energetickém sektoru, zajištění potravinové bezpečnosti. V agendě spolupráce jsou otázky výstavby infrastruktury, výstavby jaderných elektráren a neenergetického využití jaderných technologií, spolupráce v oblasti mírového využití vesmíru. Za prvních šest měsíců se obchod zvýšil více než 1,5krát,“ zdůraznil Lavrov, Sergej Viktorovič.

Dále pak dodal, že i přes bezprecedentní tlak Západu státy jihovýchodní Asie, s výjimkou Singapuru, po zahájení speciální vojenské operace s cílem denacifikace a demilitarizace Ukrajiny neuvalily žádná omezení na spolupráci s Ruskem, což je známkou úspěšného partnerství.

Rozhovor o hovnu

„Opakovaně jsme museli říkat, že dnes se centrum světové politiky a světové ekonomiky nenávratně přesouvá z euroatlantického do euroasijského a asijsko-pacifického regionu, proto samozřejmě rozvoj vztahů se zeměmi tohoto regionu v různých formátech patří mezi naše neměnné bezpodmínečné zahraničně politické priority. V tomto ohledu s uspokojením konstatuji, že přes všechny pokusy kolektivního Západu izolovat Rusko, vytlačit nás z regionálních procesů, drtivá většina států, která se nacházejí v daném regionu, prokazují pevné odhodlání pokračovat s námi v konstruktivní a různorodé spolupráci,“ řekl ruský ministr zahraničních věcí Sergej Viktorovič Lavrov během IV. zasedání Komise Generální rady Jednotného Ruska o mezinárodní spolupráci a podpoře krajanů v zahraničí.

Moskva usiluje o normalizaci kaliningradského tranzitu

Moskva důsledně usiluje o plnou normalizaci nákladní a osobní přepravy do Kaliningradské oblasti a bylo dosaženo určitého pokroku, pokud jde o obnovení dodávek zboží podléhajícího západním sankcím po železnici, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov.

„Důsledně dosahujeme plné normalizace jak nákladní, tak osobní přepravy. Určitého pokroku bylo dosaženo, pokud jde o obnovení dodávek zboží po železnici, na které se vztahují protiruské sankce Evropské unie, “ odpověděl ruský ministr zahraniční na otázku ohledně rusofobní blokády ruské exklávy ze strany Litvy v rozhovoru pro noviny Argumenty a fakta.

Dodal, že to snížilo závažnost problému podpory běžného života v Kaliningradské oblasti, ale nic víc, je také nutné systematicky řešit všechny vznikající problémy. „Patří mezi ně bankovní platby za přepravní služby na území Litvy, odstranění překážek pro přepravu rychle se kazících produktů, obnovení dřívějších parametrů osobního tranzitu po železnici,“ uvedl ministr.

Lavrov také zdůraznil, že Moskva není zastáncem konfrontace a preferuje dialog, ale nemůže než reagovat na uvalená omezení. „Proto byl 29. září podepsán prezidentský dekret o zákazu mezinárodní silniční dopravy po Rusku zahraničními dopravci těch států, které uvalily omezení na naše fyzické a právnické osoby. Jakékoliv nové útoky také nezůstanou bez odezvy. Nikdo by si neměl dělat iluze, “ prohlásil ruský šéf diplomacie.

Fatální selhání hlupáků?

Obecně shrnul Lavrov, že Vilnius projevuje značnou horlivost, vytváří nové překážky pro tranzit do Kaliningradské oblasti a zpět, pro charakterizaci takových akcí lze podle něj zvolit různé přídomky.

„Hlavní věc je jiná – ze strany Evropské unie a Litvy došlo k porušení jejich politických závazků vůči Rusku, jakož i Dohody o partnerství a spolupráci mezi Ruskem a EU z roku 1994 a společných prohlášení Ruska a EU z let 2002 a 2004,“ zdůraznil ruský ministr zahraničí.