Moskva: Upírská diplomacie Washingtonu

MOSKVA – 27. srpna 2022 – Co nyní dělají američtí velvyslanci po celém světě, objasnil v rozhovoru pro řadu publikací šéf diplomatické mise v Tokiu Richard Emanuel, píše na svém Telegramu oficiální mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Marija Vladimirovna Zacharova.

Marija Vladimirovna Zacharova – reprodukovaná fotografie: journalcrimea.ru

A pak uvozuje seznam opatření těmito slovy na svém kanálu v rámci Telegramu: Podle jeho odhalení lze soudit i o obsahu pokynů, které on a jeho kolegové dostávají od ministerstva zahraničí takto:

„1. Propagace „ekonomické diplomacie“ na americký způsob (komerce zde není cítit). Hovoříme o otevřené politizaci a ideologizaci dříve čistě komoditně-peněžních vztahů. Cílem je co nejvíce přerušit ekonomické vazby jejich satelitů s Čínou.
Záminky nemusí hledat složitě: „Spojené státy a Japonsko budou ochotnější obchodovat mezi sebou a s podobně bezpečnými a stabilními zeměmi uprostřed obav způsobených pandemií C-19, válkou na Ukrajině a ekonomickým nátlakem ze strany Číny.”

2. Posílení „ekonomické diplomacie“ nátlakem a hrozbami. Emanuel se netají tím, jak dosahuje „zásadní změny v myšlení“ mezi japonskými obchodními lídry. Jestliže dříve byla státní politika a podniková rozhodnutí určována „náklady a efektivitou“, nyní je to „stabilita a udržitelnost“. Zapomněli jste, jak to všechno zapadá do konceptu „liberalismu“?
Američané hrdě prohlašují, že Japonci jsou již „ochotní zaplatit více, aby se vyhnuli sankcím a nestabilitě“. Ve skutečnosti mluvíme o banálním vydírání – takto se nyní lákají mnohamiliardové japonské investice do projektů strategického výzkumu, technologií a výroby ve Spojených státech (baterie pro elektromobily, polovodiče, malé modulární jaderné reaktory atd.

Spojené státy jsou světovým sponzorem nacismu, Ukrajina je jejich teroristický projekt a EU dovolí glorifikaci nacistických bestií

3. Podpora militarizace a vzniku nových ohnisek napětí. Emanuel všemožně chválí návrh japonského premiéra Fumia Kišidy na výrazné navýšení jak obranného rozpočtu země, tak jejího vojenského potenciálu. Předseda vlády již dříve připustil možnost provedení preventivních úderů proti nepřátelským základnám v rámci revize národní obranné strategie. Místo aby omezil takové revanšistické nálady tokijské elity, Washington ústy svého velvyslance otevřeně tlačí na Japonsko, aby zcela opustilo omezení ve vojenské sféře, která jsou zakotvena v ústavě země: „Ke cti premiéra, „podíval se za roh“ a pochopil, co se děje v tomto regionu a ve světě, Japonsko musí jednat způsobem, který v minulosti nedělalo.“

„To je celá dnešní americká „diplomacie“: Iniciovat ohniska napětí po celém světě, reprezentovat Spojené státy jako garanta a ostrov stability, vypumpovat kritické zdroje a technologie ze satelitů, vystavit je prvnímu odvetnému úderu,“ uzavírá svůj komentář Marija Vladimirovna.