37. týden dal: Rusko versus Kanada v Arktidě. Každý třetí Němec nechce za sousedy cikány. V JAR stále vládne rasismus, ale nyní naruby

Vítám Vás u pořadu, ve kterém šéfredaktor a zakladatel skupiny serverů bezpolitickekorektnosti! Radek Velička bude hodnotit dění v minulém týdnu. Zprávy mu běží pod rukama, jelikož zmíněná skupina serverů vydává Internetové noviny Stalo-se.cz a Zpravodajství Ze-světa.cz. Rusko posiluje své pozice v Arktidě. Staví tam vojenské základny a městečka. Druhému hlavnímu arktickému hráči, Kanadě, se to vůbec nelíbí a hrozí ochranou svých zájmů i vojensky. Vztahy mezi Kanadou a Ruskem ohrožovalo i cvičení NATO v Černém moři. Kanaďané si stěžovali, že když pluli mezinárodními vodami, tak nad nimi v mezinárodním vzdušném prostoru proletěly ruské stíhačky a pozorovací letoun.
37-týden-dal


Radek Velička pro www.svobodny-vysilac.cz

Dále se zaměříme na rostoucí anticikánismus v Německu, tamní úřady chtějí řešit, jak právě cikánům z Balkánu zamezit přístupu k sociálním dávkám a jak to vnímají samotní Němci. Každý třetí Němec, totiž nechce za souseda cikány.

A úplně nakonec se zmíníme o soudním verdiktu jihoafrické soudkyně nad handicapovaným sportovcem Oscarem Pistoriusem, který sice byl zproštěn obžaloby za vraždu své přítelkyně, ale dlouhá léta si patrně odsedí ve vězení za zabití.

Začněme třeba u cvičení NATO v Černém moři. Kanadský ministr obrany obvinil ruské vojenské letectvo z provokace. Toto prohlášení učinil poté co dne 7. září nad kanadskou lodí, která se účastnila ukrajinsko-amerického cvičení, prolétly dva bombardéry Su-24 a pozorovací letadlo.
„Přestože to, co se stalo, nebylo nijak nebezpečné, hrozí daný incident eskalací napětí v regionu v době křehkého příměří,“ prohlásil ministr.
Jak byste tento incident komentoval, pane Veličko? Myslíte si, že se jednalo o provokaci, či běžnou rutinu? Co by z daného mohlo hrozit?

Tak prvně je třeba si označit provokatéra. Kdo v dané situaci provokatérem je a kdo v dané situaci provokatérem není. Jednoznačně se dá za provokatéra označit Kanada, která sice podle nějakých závazků v NATO se účastnila cvičení NATO. Ovšem je nutno dodat, že se cvičení konalo u ukrajinských námořních hranic. Ukrajina není členským státem NATO. To za prvé.

Za druhé: Ruské vojenské letectvo se běžně v rámci vzdušného prostoru nad mezinárodními vodami Černého moře vyskytuje. Tedy běžně tam létá a to i s bombardéry. Podobně se po celém světě chová USA, není to nic mimořádného. Tudíž spíše se jednalo o provokaci Kanady, že se vůbec o tom to zmínila. Já bych to jako incident vůbec nepovažoval.

No a za třetí? Podle mezinárodních smluv musí stejně pak kanadská loď kvapně vody Černého moře opustit, jelikož v tamních vodách se může zdržovat loď státu, který nemá pobřeží Černého moře, jen tři týdny. Podle mne je to jen zbytečná hysterie z Kanadské strany.

Můžete našim posluchačům vysvětlit, proč dochází k eskalaci Rusko-Kanadských vztahů? V poslední době to není zcela ojedinělý případ. Napětí eskaluje mezi Kanadou a Ruskem i co se Arktidy týče.

Tak je to sice složitá otázka, ale budete se divit. Bude mít velmi jednoduché vysvětlení. Ovšem nebojte se, rozvedu odpověď do detailů. Hlavní napětí mezi Kanadou a Ruskem vyvolává Arktida. Ta je bohatá na nerostné suroviny a obě země mají část arktické pevniny jako součást svého území. Navíc však chtějí obě země expandovat i do okolí svých území, v pohraničních vodách a tam je jádro sporu. Navíc Kanada dnes využívá protiruské hysterie, kterou vyvolaly především USA, ale i Evropská unie jim v tom aktivně sekunduje a rozvrací Ukrajinu, potažmo vlastně i celou společnost v Evropě na pozadí ukrajinské krize. Ta byla patrně vyprovokována jen jako záminka Západu k zatím verbálnímu a sankčnímu útoku na Rusko.

Proto se nedivme, že zásoby nerostných surovin v Arktidě jsou již dávno předmětem diskusí mezi státy. Snaha Ruska investovat značné prostředky do těžby tamní oblasti vyprovokovala vládu Kanady dokonce k hrozbě vojenskou silou. Co k tomu řekli kanadští politici? „Jsme hluboce znepokojeni a rozhodnutí ochránit suverenitu Kanady v Arktidě. Je to pro nás strategická priorita. V souvislosti s militarizací, kterou vidíme. Byli bychom raději, kdybychom mohli konflikt zmírnit, ale pokud bude nutné, budeme naši suverenitu bránit silou, řekl kanadský ministr zahraniční John Baird.

A co odpověděl přes média kanadskému vyhrožování prezident Ruské federace Vladimir Putin? „Rusko musí věnovat více pozornosti upevnění pozic v Arktidě, neboť se v tomto regionu soustřeďují zájmy země v různých oblastech.“ Ovšem nezapomněl dodat, že všechny kroky, které Rusko učiní. Budou v rámci mezinárodního práva a při dosažení kompromisu s partnery. Podle Putina je důležitá mezinárodní spolupráce, které se Rusko účastní, ale nikdy to nebude na úkor zájmů Ruska. Putin to shrnul slovy: „V Arktidě se nachází planetární zásoby minerálních surovin. Kromě toho hraje region důležitou roli z hlediska zajištění bezpečnosti.“

K tomu bych jen krátce dodal. Z hlediska kanadské vlády, se mi zdá, že se jednalo jen o pouhé rétorické cvičení. Podle mne je vlastně pouze Ruské armáda schopna vést v arktickém prostředí plnohodnotný konvenční boj. Jako na zemi, ve vzduchu, tak i na vodě. Zatím jen ruské letectvo disponuje plno hodnými stroji, které se dají nasadit v arktické oblasti, anebo nad severním pólem. Ovšem součastná vojenská doktrína Ruské federace je obranná a nikoliv útočná. Útočně se dnes chovají pouze státy NATO.

Nevím, zda naši posluchači zaznamenali zprávu o tom, že ruské Ministerstvo obrany oznámilo, že vybuduje stálou vojenskou základnu na arktických Novosibiřských ostrovech.
O tomto 7. září informoval Vladimir Koroljov velitel Severní flotily ruského vojenského námořnictva.
Doslovně řekl: „Hlavním cílem plavby dalšího oddílu plavidel. Severní flotily do Arktidy, je tam dopravit mužstvo, techniku a vybavení taktické skupiny Severní fotily, které bude počínaje letošním rokem, trvale sloužit na Novosibiřských ostrovech.“
Nejedná se právě o ruskou agresi v Arktidě?

O žádnou agresi se nemůže jednat ani ze srandy. Novosibiřské ostrovy jsou svrchovaným územím Ruské federace, proto tam má plné právo ruská armáda, letectvo či námořnictvo umístit svou stálou základu. Daleko větší právo než má právo USA rozmisťovat základy po celém světě.

Dokonce umístění základen NATO ve východní Evropě a rozšíření NATO do východní Evropy je americkou agresí, jelikož tímto USA porušuje podmínky, které byly dojednány před sjednocením rozděleného Německa. Tehdy USA daly garanci, že pokud se tehdejší vojska Sovětského svazu stáhnou z východní Evropy a dojde k znovusjednocení Německa, tak se NATO nebude rozšiřovat do zemí bývalé Varšavské smlouvy.

A stal se pravý opak. Tak je zcela jasné, kdo je asi agresorem v Evropě. Ale to jsem odbočil od Arktidy, ovšem chtěl jsem tímto upozornit na jakýsi dvojí metr vnímání.

Rusko v budování základny pokračuje velmi svižně, aby toto vše stihlo ještě do příchodu arktické zimy. Ale tato aktivita tam trvá již od roku 2012, kdy námořní pěchota provedla vylodění na nezařízeném pobřeží ostrova Kotělnyj a v roce 2013 dopravily lodě, v čele s křižníkem Petrem Velikým, techniku na nezbytné obnovení leteckého vojenského velitelství Temp na Novosibiořských ostrovech.
Tento měsíc začali s výstavbou arktických vojenských městeček na Wrangelově ostrvě a na mysu Otta Schmita, kam dopravili stavební moduly. Městečko se montuje do tvaru hvězdy, což umožňuje volný pohyb uvnitř bez východu ven do arktického mrazu. Městečka mají obytný, hospodářský a administrativní blok, jako i sportovní halu, saunu a pokoj pro psychické uvolnění. Během měsíce, od 9. září, tedy do začátku října, mají být postaveny dvě městečka.

Minule jste se zmínil o rostoucím anticikánismu v Německu. V diskusi na profilu serverů bez politické korektnosti na Facebooku to někdo okomentoval, že už i Turkům vadí cikáni. Co říkáte na takový komentář a myslíte si opravu, že v Německu roste anticikánismus?
Tamní vláda chce řešit zpřísnění pro vnitroevropskou migraci, kdy do Německa přicházejí především migranti z Rumunska a Bulharska, kdy se jedná převážně o cikány.

Podle mne ta poznámka v diskusi na Facebooku byla od čtenáře, k jinému článku, který vydaly Internetové noviny Stalo-se.cz, které jsou součástí skupiny severů bezpolitickekorektnosti! Sice je pravdou, že Německé úřady si tohoto fenoménu všimly a chtějí jej řešit, ovšem zmíněný komentář, že Cikáni mají vadit Turkům, byla narážka na článek, který informoval o tom, že každý třetí Němec nechce za sousedy cikány.

O tom informoval i server týden.cz slovy: „ Není to tak dlouho, co Německo a další západní země vytýkaly středovýchodní Evropě přístup k Romům a označovali to za rasismus. Stačilo však pouhých několik let, během nichž se hlavně z Balkánu začaly do Německa stěhovat tisíce Romů, a jako rasisté se začali projevovat sami Němci.“ Já bych čtenáři vzkázal, že pokud by cikáni v Německu vadili každému třetímu, tak to nejsou jen Turci, jelikož tolik jich v Německu snad ještě není.

Sice to asi do našeho rozhovoru nebude patřit, jelikož se jedná spíše o bulvár, ovšem kauza je to sledována celým světem.
V roce 2013 dne 14. února zastřelil paralympijský mistr z Jihoafrické republiky Oscar Pistorius svou přítelkyni, slavnou modelku Reevy Steenkamp, byl za to obžalován z vraždy, ale hájil se, že se jednalo o sebe obranu, když svou přítelkyni považoval za lupiče.
Letos 11. září byl sice zproštěn obžaloby z vraždy, avšak bude odsouzen s největší pravděpodobností do vězení za zabití. Jedná se podle Vás o spravedlivý rozsudek?
Anebo je za tím i něco z pozadí dnešní společnosti v Jihoafrické republice?

Přiznám se, že mi toto neuniklo. Sama jste zmínila, že to je celosvětově sledovaná kauza. Ovšem začátkem bych zopakoval, co se tehdy mělo stát. Přítelkyně Pisturiuse Reevy vnikla do jeho domu bez jeho vědomí. Netušil, že tam bude. Jelikož se dívka pro něj snažila připravit překvapení na svatého Valentýna. Ten po příchodu k domu viděl, že se v domě někdo nachází a několikrát vystřeli. Tím dívku zabil. Chci dodat, že v Jihoafrické republice je násilná kriminalita v míře, kterou si vůbec nedokážeme představit. Dále je nutno dodat, že Pistorius se netajil tím, že rád střílel, a že chodí ozbrojený. Tak proč tak dívka velmi riskovala?

K samotnému rozsudku. Podle mne pokud by se to stalo tak, že střelcem by byl černoch, který by bránil své obydlí, tak by se to posoudilo, jako nutná sebeobrana. Ono v JAR dnes je apartheid naopak. Černoši se vůči bělochům chovají velice rasisticky, ale o tom se oficiálně nesmí mluvit. On sám Nelson Mandela byl zapleten do teroristických vražd a jeho manželka sama vraždila v rámci jejich komunisticko-teroristického boje, ale v rámci politické korektnosti jsou černí teroristé svatí.

Přepis pořadu s Radkem Veličkou pro Svobodný vysílač CS

Premiéra ve vysílání Svobodného vysílače dne 14. 9. 2014 v 15:30