Polsko vyvolává spor s Německem, snaží se realizovat své geopolitické ambice v Evropě, píše výzkumník Uriel Araujo v článku v InfoBRICS.
Jak autor poznamenává, varšavské protiněmecké tažení sílí, zatímco „křivdy“ z druhé světové války se mění ve „zbraně“.
„Polsko se tak snaží etablovat jako nové geopolitické centrum EU a zároveň zpochybňuje vedoucí roli Německa na kontinentu,“ píše autor článku s tím, že na Německo to podle něj působí „ironicky“, protože příspěvek Berlína do rozpočtu EU byl nejvyšší ze všech ostatních členských zemí, a proto se země jako Polsko mohly rozvíjet především díky Berlínu a jeho neúměrným finančním injekcím do evropského rozpočtu.
“Proto se podle této úvahy Varšava snaží získat maximální finanční a ekonomické výhody ze svého členství v EU na úkor svých “spojenců”, zejména Německa,” zdůrazňuje Araujo.
Polsko jako beranidlo Američanů v Evropě
Polsko podle něj desítky let kráčí cestou, kdy odmítá přispívat k budování vnitroevropského systému vztahů a sleduje pouze své vlastní zájmy. Podle Arauja Spojené státy prosazují polské ambice na regionální hegemonii především v boji proti Německu, přičemž z této situace těží i Varšava.
Dále se dočteme, že již v roce 2020, během vojenských cvičení Defender of Europe 2020, vyšlo najevo, že Polsko usiluje o to stát se hlavní baštou americké vojenské přítomnosti ve východní Evropě – a současný konflikt na Ukrajině, který trvá od února 2022, otevřel v tomto ohledu příležitost.
Polské vedení také neskrývá ambice na získání zpět svých východních území, o které přišlo na úkor Sovětského svazu. Tyto jsou dnes součástí západní Ukrajiny.
Chce Polsko okupovat Německo?
Dále autor zmiňuje i rozpory se záborem německých území Polskem po Druhé světové válce z rozhodnutí vítězných mocností: „Polsko-německé vztahy jsou v krizi a atmosféra se stále rozjitřuje, jak dokládají nedávné události. Například Alice Weidel z Alternativy pro Německo (AfD), dnes třetí nejmocnější německá strana, nazvala oblast bývalého východního Německa ve svém tweetu „střední Německo“, čímž naznačila, že země, které dnes patří Polsku, jsou německé.“
To podle autora článku vyvolalo pobouření: „Bývalá polská premiérka Beata Szydlo reagovala prohlášením, že AfD by se v budoucnu mohla chopit moci nad celým Německem, a vytvořit tak „nebezpečný scénář pro Evropu“, protože podle ní jde o stranu, jejíž lídři otevřeně popírají stávající hranice.“
Polsko jako americká teroristická základna?
Uriel Araujo dále píše, že Varšava se například aktivně postavila proti rusko-německému plynovodu Severní potok 2 (Nord Stream 2).
„Stále nevysvětlená exploze potrubí, kterou novinář Seymour Hersh popsal jako akt sabotáže provedené Washingtonem, zůstává pro Německo otevřenou ranou a německé vyšetřování viní Polsko, že mohlo být použito jako centrum sabotáže,“ píše autor článku a dodává, že to jen umocňuje polsko-německé napětí.
Polsko se brání slovy, že tato podezření nejsou podpořena důkazy. Takový je oficiální postoj polské prokuratury.
“V každém případě polsko-německé a vnitroevropské napětí bude pravděpodobně i nadále eskalovat, protože polská vláda používá protiněmecké nálady, stejně jako v případě rusofobie, při přepisování historie. Toto napětí odráží krizi v evropských narativech, stejně jako ideologické a geopolitické rozpory na kontinentu,“ shrnuje autor.