Zase ty volby. Že nemáte koho volit? Nevadí. I politici mají své dny. Zavedou povinné volby?

Čas se s časem sešel a volíme si komunální politiky na další období. Někde mají voliči štěstí a budou si moci zvolit senátora, o kterém pravděpodobně pak ve svém obvodu ani neuslyší. Setkal jsem se s nářky: „ Pořád samé volby, vždyť už není ani koho volit.“ Je pravdou, že voleb máme dost, ovšem nebudeme řešit, jak optimalizovat volební proces, třeba zavedením supervolebního roku, tím že by se krom voleb do Sněmovny a volby prezidenta navolilo vše. Proč jen troje? To kvůli Senátu, aby se mohl pravidelně doplňovat po třetinách.volby

Ale nyní k obligátnímu: „Vždyť já přeci nemám koho volit.“ Ono politická scéna je vyprahlá jako Sahara. Lidé, kteří by za něco stáli, do politiky nejdou a to co zbylo, a je ochotno být politiky, je z velké části nekvalitní a vlastně i pro některé lidi nevolitelné. Hlavně pro ty přemýšlející, kteří si volbu politické reprezentace nepletou s volbou do ankety Tydýt roku.

Samotným politikům se nízká volební účast nelíbí, jelikož pak je jim vyčítán chabý mandát. Někteří mají zajímavé řešení. Uzákonit volební účast za povinnou. Něco jako sčítání lidu. Ne necháš se sečíst? Zaplatíš pokutu. Nevolíš? Zaplatíš pokutu. Byla by to vlastně daň za svobodný názor. Nejsi muslim? Uřízneme Ti hlavu, pokud nepřijmeš naší víru, nebo zaplať speciální daň. Asi tam se inspirovali.

Ale zpět k fíglu pro lidi, kteří volit chtějí a objektivně nemají koho. Sám jsem to použil při prezidentských volbách. V prvním kole nebyl nikdo, komu bych ochotně hodil volební lístek, tak jsem hlasoval neplatným hlasem. Byl jsem u voleb, volil jsem a vyjádřil se. To samé v druhém kole. Neumím volit mezi zlem a zlem. Nebudu se rozhodovat, zda mám šlápnout do hovna kravského nebo koňského. Stále bych pak stál v lejnu.

Je to dobrý trénink. Zajdete k volbám, volíte, ale nevolíte nikoho, když prostě „nemáte koho volit.“ Je to o nabídce a poptávce. V politice ovšem nabídka vysoce převyšuje poptávku, ovšem nabízí se vesměs něco jiného, nežli je poptáváno. A až zavedou volby povinné, tak doufejme, že nás nechají vstoupit za plentu, abychom mohli volební obálku nechat hezky prázdnou a tu pak vhodit do urny.

Jsem publicista, proto Vám nebudu doporučovat koho volit. To ne. Ale spíše koho nevolit. Nevolte ty, co jsou u kormidla. Jak to s námi myslí, to už předvedli. Pokud máte možnost, volte strany a politiky, kteří nezklamali. Že mají malou šanci na úspěch? Tak to je tím, že většina myslí stádně a přidává se k houfu a volí stále stejné vychcánky, jen proto, že mají šanci být zvoleni. A pokud „máte koule,“ tak volte prázdnou obálkou. Ten návyk se bude hodit, až budou volby povinné.