Státní kasa je prázdná, jediné co byste v ní našli, jsou pavouci a jedna myš, která spáchala sebevraždu oběšením. To vše ovšem neznamená, že nejlepší ministr financí v celé galaxii, Kalousek, bude rozpočty zachraňovat s nějakou moudrostí. Jeho recept je jednoduchý, tupě navyšovat nepřímé daně, že se lépe vybírají, nežli daně přímé. Ovšem Lafferova křivka funguje i u daní nepřímých.
Toto nahrává černému, šedému či jinak stínovému trhu, kdy se pak neodvede daní ani zblo. Dále to dusí ekonomiku ještě sníženou spotřebou. Jako důkaz je, že DPH zvýšil, ale vybral míň a to ekonomika rostla, sice šnečím tempem. Ovšem kdyby jeho pomatené bláboly fungovaly, tak by se výběr zvýšil i za předpokladu, že by ekonomika stagnovala na černé nule.
Ovšem sám Kalousek vloni na podzim naváděl, jak obcházet daňové zákony, tak aby se nemusely platit daně. Nevzpomínáte si? Bylo to v té době, jak vydával dluhopisové emise pro občany, tvářil se jako král Lávra, kvasimodo a Kalousek v jedné osobě. Troubil do světa jak, že jsou výhodné, jelikož ze zisku na úrocích nebudou muset občané platit daně. Hodnota jednoho dluhopisu byla jedna koruna a tím jako výkladová autorita daňových zákonů, tyto zákony tak vyložil. Tudíž tak musí finanční úřady postupovat.
Nic proti tomu kroku, občané pomohli financovat náš hrozivý schodek, zájem o to byl vyšší, že ministr dal jasnou pobídku, proč takto investovat. Ovšem bylo to napumpování do rozpočtů zdravé? Nebylo. Státní erár může mít peněz, kolik by chtěl a stejně by to bylo málo. Je spíše potřeba redukovat úřednictvo, nesmyslné předpisy, které vznikají jen pro další předpisy nebo jako opodstatnění, aby úředník mohl sedět na židli a nevytvářel nic, jen naplňoval předpis, který mu někdo vymyslel, aby jen byl.
Proto to byla pobídka ministra Kalouska, co by ministra socialistického, měl výdaje snížit a ne díru lepit dluhopisy pro občany. Nejpozitivnější na tom je to, že ten kdo peníze měl, tak je investoval a nemusí za výdělek zaplatit daň. Je toto správné? Je. Zákon to umožňuje. Ovšem to by nesměl o rok později navrhovat drastické zvyšování daní všem.
Jaký dopad měl Kalouskův výklad zákona, který je pro finanční úřady závazný, když to vyložil vykladač nejvyšší? Soukromé firmy započaly vydávat emise dluhopisů taktéž. Před využití dírky v zákoně o neplacení daní bylo vydáno ročně kolem 10 až 15. V letošním roce firmy vydaly již 40 dluhopisových emisí s cenou jedné koruny za jeden dluhopis.
Zatím nejsou přesná čísla, kolik investoři ušetří na daních ze soukromých dluhopisů, ovšem je už spočítáno kolik ušetří investoři na první vlně vydaných státních dluhopisů. Je to přibližně 300 miliónů korun, tím jen že si zaokrouhlí daň z příjmu. Státní rozpočet přijde o tyto prostředky a ještě si tím v minulosti navýšil svůj schodek. Geniální pane ministře, Vy nejste nejlepším ministrem v celé galaxii, Vy jste člověk, který je za hranicí fiskální debility, jak by to dokázal říci pan premiér Nečas.