Pozadí útoku amerického námořnictva na syrské vojenské letiště se odkrylo během pár hodin. Informace, že v rámci tohoto letiště se měl nacházet objekt s chemickými zbraněmi, které byly před tím použity pocházela od MI6, tedy britské tajné služby. Ovšem tato informace byla získána od těch teroristů, které chemický útok spáchali, aby z něj mohli obvinit Asada.
Podobných informací mají tajné služby plné koše. Proč tentokrát se na tuto falešnou zprávu bralo tolik ohledu, když Donald Trump je bojovníkem s jakoukoliv falešnou zprávou? Není za tím jedno? Uvolnit si ruce v Sýrii a toto bojiště opustit? Trump přeci slíbil ukončit války a ne je rozvíjet. Ukončení útokem?
Americká administrativa si byla vědoma, že tento útok musí Rusku oznámit, jelikož stále platilo memorandum o koordinaci vojenských operací. Kdyby toto memorandu porušili, tak by ani jedna raketa s plochou dráhou letu na místo nedorazila. Byla by zničena ruským PVO instalovaným i syrského středomořského pobřeží.
Washington také potvrdil, že ruská strana byla ve čtvrtek informována o plánovaném útoku. Rusko předalo informaci dále Syřanům, kteří z letiště letadla evakuovali a v neděli bylo letiště opět v provozu. Takže vše byl asi jen výstřel do vzduchu a ne do nohy.
Hra velkých hráčů?
Ovšem, ale aby si Rusko udrželo v dané situaci svou tvář, tak ihned vypovědělo memorandum o spolupráci vojenských operací a tím vlastně zakázalo Spojeným státům vojensky v Sýrii operovat, pod hrozbou sestřelení amerických letounů, raket, ale i leteckou likvidaci pozemních amerických cílů v Sýrii.
Podle mezinárodního práva může v Sýrii operovat jen syrská vládní armáda a Ruská vojska. Rusové byli legitimní vládou do Sýrie pozvání a právě zmíněné memorandum oklikou legalizovalo americké akce na syrském území a v jeho vzdušném prostoru. Toto memorandum je od soboty minulostí a přímá linka mezi Pentagonem a ruským Ministerstvem obrany je také zrušena.
Následné jednání Putina s Asadem a Putina s Ruháním má za výsledek společné prezidentské prohlášení Ruska a Íránu, že jakákoliv americká agrese v Sýrii bude odražena zmíněnými zeměmi silou. Což je jasný vzkaz, ale ne Trumpovi, nýbrž světu.
Donald Trump má volné ruce ke své politice a navíc alibi: Nemůžeme v Sýrii operovat vojensky, jelikož by to znamenalo otevřený konflikt mezi Spojenými státy na jedné straně a Íránem a Ruskem na druhé straně. Takový konflikt by mohl mít klidně i tři fronty, ale mohl by být přenesen i na území Spojených států, ale i uzavření cesty pro tankery do Perského zálivu.
Zopakuje tento fígl i v Korei?
Využije Trump podobné lsti vůči americkým válečným jestřábům ještě jednou. Opustí i válečné pole na Korejském poloostrově? Koncentrace amerických útočných lodí kolem KLDR je mnoho, ale KLDR má patronát od Číny. Takže by se mohlo vše opakovat.
Trump nařídí raketový útok na KLDR, jelikož mezi Spojenými státy a KLDR je stále válečný konflikt, jen zamrzlý dlouholetým příměřím a daná rezoluce OSN o nasazení vojsk na poloostrově je stále tak nějak v platnosti, až byla přijata po II. světové válce.
V KLDR tak Američané zničí nukleární a raketový program, což je vlastně dnes hlavní cíl. Trump si pak v klidu počká na čínskou reakci, že každý další amerických útok tvrdě potlačí čínská armáda. Což si mohli prezidenti Čína a Spojených států domluvit osobně, když se minulý týden setkali.
Pak stačí vydat příkaz, aby se americká vojska z korejské oblasti stáhla, jelikož bude mít zase stejné alibi. Tak jako v případě Sýrie.