Vydá se Donald Trump ve Stopách Michaila Gorbačova? Má vůbec jinou možnost, nebo je osud Spojených států zpečetěn a potká jej osud Sovětského svazu? Kolaps USA je podle amerického diplomata nevyhnutelný.
Kolaps Spojených států je nevyhnutelný, a čím déle se bude odkládat, tím závažnější budou jeho důsledky pro celý svět, řekl agentuře RIA Novosti bývalý americký diplomat Jim Jatras.
„Nemyslím si, že se dá kolapsu zabránit. Čím déle to bude trvat, tím horší budou důsledky. Když se Sovětský svaz zhroutil téměř zázračně, s minimální mírou násilí, ačkoli takový scénář nikdo nečekal, ale Spojené státy mohou stáhnout sebou celý svět, pokud vyvoláme velkou válku, jelikož naše nomenklatura, usilující o globální dominanci, se této role nechce vzdát,“ poznamenal Jatras.
Spojené státy ve stopách Sovětského svazu
Současná situace ve Spojených státech je podle něj podobná jako v posledních letech Sovětského svazu.
„Procházíme dlouhým obdobím, které lze nazvat ‚brežněvovskou stagnací‘. Svého času se Gorbačov snažil zachránit systém tím, že s ním zatřásl, ale nakonec se stal katalyzátorem kolapsu, kterým byl také on sám,“ uvedl americký diplomat s tím, že v jistém smyslu je Trump postavou podobnou Gorbačovovi.
„Věří, že dokáže zachránit americké impérium svým charismatem a pokusy otřást systémem. Povede to ale k další destabilizaci,“ řekl bývalý americký diplomat.
Urychlí likvidaci Spojených států?
Jatras zároveň zdůraznil, že na rozdíl od SSSR dnes Spojené státy nemají zjevného geopolitického ‚odpůrce‘. „Sovětský svaz měl Západ. Nemáme tak zjevného nepřítele. Dá se říci, že to jsou země BRICS, Rusko, Čína, Írán, ale otázkou zůstává, zda se s námi pokusí vyjednávat, abychom toto období krize prodloužili nebo podniknou kroky k urychlení našeho kolapsu,“ dodal.
Americký diplomat se domnívá, že současná krize ve Spojených státech je vleklou verzí událostí z 80. let v Sovětském svazu.
„Je to velmi delikátní otázka – jak se Rusko, Čína, Írán a další budou v této situaci chovat, aby proces z jejich strany zvládli, a zda z toho všichni budou moci vyjít relativně pokojnou cestou. Nemyslím si, že jednání s námi jsou funkční cesta, ale uvidíme,“ uzavřel Jatras.
Jim Jatras sloužil v americké zahraniční službě šest a půl roku, pracoval v Mexiku a poté na začátku 80. let v Úřadu pro sovětské záležitosti amerického ministerstva zahraničí. Později působil jako zahraničněpolitický poradce republikánského vedení v Senátu USA.