Rozhovor o nadužívání léků

MUDr. Zornitza Petrova Markantová odpovídá na otázky ohledně nadužívání léků. Tedy stav, který se u pacientů, kteří jsou správně diagnostikovaní, velmi častý.

Klasik říká a dovolím si jej citovat, aniž bych uvedl zdroj, jelikož nevím, zda by nám k tomu dal svolení, sám je lékařem prohlásil: „Není lidí zdravých a nemocných. Jsou jen pacienti dobře diagnostikovaní a pak lidé bez diagnózy.“
Tedy jinými slovy. Člověk, který nenavštíví lékaře, neumírá zdravý, ale neví o své nemoci. Diagnostikovaný pacient se vesměs na víc i psychicky trápí svou nemocí a nemusí to být ani hypochondr.
Ještě se vrátím k tomu neuvedenému panu doktorovi, který měl za jednu ze svých manželek také lékařku, a povídali si doma, že jeden jejich známý pacient, navštěvoval oba, má tak pár měsíců života. Diagnostikovali mu rakovinu. „Řekla jsi mu to?“ ptal se manželky. Odpověď zněla, že raději ne. Dotyčný nemocný, se dožil více jak dva roky. V klidu u cigára piva ve své hospůdce dobře naložený.

MUDr. Zornitza Petrova Markantová

Kdo je nejvíce tedy postižen nadužíváním léků? Jak postupovat, když se pacient v takové pasti ocitne? Jak to dokonce v rámci interakce medikamentů poškozuje zdraví? Tzv. léky na léky?

Snaží se farmaceutický průmysl nějak šálit populaci, že tzv. nám dá jednu či dvě univerzální tablety a ono je to jako hrst léků? U který nemocí nám tak vlastně způsobují medikamenty mutace našeho imunitního systému?

Co s tím můžeme udělat? Pomohou režimová opatření? Jak získat rovnováhu v našem těle? Připomíná to v něčem dokonce detoxikaci narkomanů? A jak nám v tom všem může pomoci molekulární vodík?

Kdy může pacient, který je postižen svými chorobami a navíc i nadužíváním léků, být navrácen do stavu, kdy na lécích není bytostně závislý. Nedovolím si říci vyléčen. Nebo je možné i takové pacienty, kteří jsou bludném kruhu – nemoci, léky a léky na léky – uzdravit?

Podcast: