Rozhovor o těžkých a bolavých nohou

MUDr. Zornitza Petrova Markantová odpovídá na otázky ohledně těžkých a bolavých nohou. Diváci se asi budou divit nad dnes zvoleným tématem: „Těžké a bolavé nohy.“ To snad má každý…

Nohy máme jedny, nosí nás celý život, takže večer je asi normální, že nás mohou bolet a mohou být těžké po náročném dni.

Ovšem choroba to snad není? Nebo se pletu? Či může mít defekt pohybového aparátu vliv na naše zdraví, a pokud ano, tak jak se projevuje a jak zabránit tomu, aby nás nohy, které nás nesou do budoucnosti, zavedly do vzdálené budoucnosti a nezvedly jen do krematoria a to ještě právě těmi nohami napřed?

MUDr. Zornitza Petrova Markantová

Jak pomoci zatíženým nohám? Stačí pouze redukce na rozumnou váhu, pro daný organismus pacienta vhodnou či je potřeba více? Nějaké terapie, léčby, nebo jak s těžkými a bolavými nohami naložit? Naložit si je do lavoru s teplou vodou, či studenou? U babských rad je to jednou tak a podruhé tak. Co tedy dělat?

Jaká diagnostika se používá při zjišťování příčin těžkých a bolavých nohou? Pomůže jen rehabilitace? A jak je účinná? Dokáže oddálit či zcela vyloučit invazivní chirurgické zásahy?

A možná na konec. Jak zjistit, že mé bolavé a těžké nohy jsou „problém“, anebo je to jen běžná únava? Kde je ta hranice, kdy je to normální a kdy už je to chronické?

Podcast: