Nečas, Kuba, Němcová, Blažek, Chalupa a Pospíšil aneb poslední večeře!

Krizový tým krizového manažera. Staré tváře, jemně promíchané. Stará rétorika, stejné chyby a jedeme dál. Tak nějak jednoduše se dá zhodnotit víkendový kongres ODS. Nic se nezměnilo, jen samotná podpora delegátů vůči některým osobám v předsednictvu se snížila. Nesnížila se ovšem dostatečně, jelikož jsou tam stále stejní. Ano jsou tam dvě nová jména, ale ta jsou nová jen v předsednictvu a toť vše, jelikož to jsou staří lidé a starých pořádků.

„Ze stojaté vody bystřina nevznikne, i kdyby se do bahna stokrát rýpalo…,“ napsal Miroslav Macek ve své dnešní a pokongresové glose. Vystihl vše v jedné větě. Ovšem co lidé v předsednictvu, co změní? Oni raději ani do toho bahna rýpat nebudou, jelikož by se báli, co by v něm našli. Kongres dál nechal v čele slepého a hluchého krále, kdy komoří kolem něj jej budou buď využívat, nebo ignorovat ke svým hrám, ale poradit? Ne, to nemohou, jelikož uvažují podobně.

Miroslava Němcová je hlavní poraženou kongresu. Její nezvolení první místopředsedkyní, měl být pro ni signál, že kandidatura na řadovou místopředsedkyni je jen zoufalost. Byla sice zvolena a porazila Danielu Filipiovou, ale jen o tři hlasy. Předvedla sestrovražedný boj. Stále se hovořilo o změně, tak měla na svůj úkor ke změně přispět stejně jako další, kteří se nominace vzdali.

Ministři Kuba, Blažek a Chalupa? Pánové starých časů, ti nedají novou energii a nový směr. Proč by to dělali? Mají svá ministerstva a evidentně do nich byli nasazeni, jen aby byli Nečasovi po ruce. Kde je proklamované, že si Kubu a Chalupu Nečas nevybral? Nevybral si je přímo, ale patrně na základě vnitrostranických dohod, když je prvně ministry jmenoval.

Moravské zastoupení, když pomineme předsedu, který je beztak už více pražan, je pouze v osobě Pavla Blažka. Toho člověka, který rád peče velké koalice a tím, tak nějak rezignuje na stranický program v zájmu udržení moci. A navíc na kongresu představil svou vizi, jak vidí svobodu slova: „Je nutno zajistit vyváženost mezi svobodou slova a ochranou osobnosti,” řekl Blažek. Co to je vyvážená svoboda? Svoboda je snad jen jedna. Svoboda nemá alternativu. Myslel to tak nějak jako sdílenou suverenitu, nebo něco jako lidovou demokracii? Každý kdo slyšel jeho projev, tak nabyl dojmu, že volá po omezení svobody slova. Taková politická korektnost na druhou.

Jiří Pospíšil získal vůbec největší podporu delegátu na kongresu. Byl zvolen do své funkce největším počtem hlasů. Jaká on je nová tvář? Nevím. Jeho úspěch v krajských volbách je krásný. Přijel z modré Plzně, kde ovšem oranžáda s malinovkou vládnout budou. Pospíšilův úspěch je mediální. Je mladý, výjimečný a aktivní. Hlavně oblíben Českou televizí, prostě takový, kterého by rádi na Kavčích horách v čele ODS viděli. To je jeho hlavní diskvalifikace. Pokud novináři někoho chválí, tak je figurou ještě prázdnější, nežli ti nejhorší.

Nečas se na kongresu velice ohradil vůči srovnání ODS s Titanikem. Ovšem netuší, jak pravdě blízko je toto srovnání. Kapitán Titaniku, taky ignoroval varování z podpalubí, jelikož byl přesvědčen, že Titanik je nepotopitelná loď. Proto se na palubách kongresu tančilo a do podpalubí se drala voda nezadržitelně. Tento kongres nebyl vysvobozením ODS z černého lesa plného omylů. Tento kongres svedl družinu straníků do lesa ještě hlubšího, ještě černějšího a na scestí vícero, větších a ještě závažnějších chyb.