Ivan Langer na kongresu dokázal svou jedinečnost

Předem je třeba upozornit, že vykroužkování Ivana Langera v posledních volbách do sněmovny, bylo především dílem „tvrdíkovské mafie“. Pomluvy a lži šířeny od volebního lídra ČSSD, svou razancí, nasazením šedých eminencí, zneužití médií a pro svou teatrálnost, navodily ve voličích pocit pravdivosti. Přirozeně nelze Ivana Langera hájit zcela. Každý kdo byl u moci tak dlouho jako on, musel nějakou tu chybu udělat. Ovšem jeho démonizace ze strany ČSSD byla zrůdná.

Nyní je bývalý ministr vnitra za ODS jen řadovým členem strany a vypadá spokojeně. Sám ve svém projevu řekl toto: “Vládnout je těžké, já jsem si to zažil a věřte, že to už nikdy zažít nechci, přestože mi to nikdo nevěří.“ Ovšem toto se dá věřit. Vrcholná politika vytváří závislost u jedince, který se jí účastní. Politik dělá na vrcholu vše ke svému udržení ve vrcholné politice, tak jako závislý jedinec. Výkon vrcholné moci je o bažení po moci větší. Ovšem jak z tohoto kola vypadne, tak je bývalý politik rád, že může abstinovat.

Co vzkázal dále delegátům Ivan Langer? Vzpomínal, že sám zažil propady k minimální voličské podpoře ODS, tak jako drtivé volební výhry. Nalil optimismus, že může být líp, ale taky upozornil, že to může být ještě horší. Zdůraznil základní pravidlo komunikace s voliči, o jasných, krátkých a srozumitelných sděleních. “Politik má tolik pravdy, kolik lidí o své pravdě dokáže přesvědčit,” uvedl ve svém projevu.

Podle něj má ODS vše co potřebuje. Výjimečnou pozici jediné strany občanské pravice. Jasný ideový základ a ideové cíle. Dostatek kvalitních lidí, které jako předseda institutu CEVRO poznal. Jen si musí ODS uvědomit, kdo jí volí a tyto lidi hájit a zastupovat. Dále není podle Langera možná, aby vládnutí a účast na vládě byla jen o vládnutí. To musí být o jasném prosazování volebního programu a o hájení a zastupování tradičních voličů ODS.

Závěrem svého projevu konstatoval: „Nechci ve vládě komunisty a socialisty,“ ovšem dnešní stav škodí ODS. Podle Langera není 23. Kongres ODS o personální otázce, ale o signálu voličům, že si strana uvědomila své chyby a pochopila vzkaz, proč byla takto drtivě ve volbách nepodpořena. ODS si musí být vědoma faktu, když svůj program není ve vládní koalici schopna prosadit, tak nemůže v takové vládně s koaličními partnery být.

Svým projevem Ivan Langer dokázal, že je skvělým politickým diagnostikem a má řešení, jak z této situace ven. Podle jeho slov je „stará vykopávka,“ myšleno v politice, ovšem pro ODS je a bude jí i nadále prospěšný. Ve výkonné radě, kam byl nominován, bude bezesporným přínosem, pokud kongres najde odvahu k jeho zvolení.