Jak ODS mizela, až se stala zcela zmizelou

O předsednický post se v ODS hlásí samé „nové tváře“. Někteří členové stále zaklínají osud jménem senátora Kubery, který v jiném krizovém dějství ODS odmítl kandidaturu proti Nečasovi, na posledním volebním kongresu. Asi věděl, co činí. Na značku ODS je tento teplický politický matador stále pyšný, taky asi ví proč. Jeho úspěchy v komunální politice jsou asi tím, co by mělo inspirovat celou zbylou ODS. Ono to nebude nějakým novým lídrem v čele partaje, ale změna musí začít na základní členské úrovni v rámci místních sdružení. Jsou toho členové schopni? Když většina místních sdružení ODS je jen orgánem na prohlasování výmyslů a nápadů tu oblasti, tu regionu?

Bez vnitrostranické demokracie poslední ODSák leda tak zhasne

Špičky ODS se stále dohadují, kde jsou ideologické kořeny strany, kdo může za stav strany a podobně. Ovšem jakýkoliv celek, který je tvořen lidmi, je právě v takovém stavu, v jakém jsou lidé, kteří tento celek tvoří.

Dnešní členská základna je šedou masou, která přijme cokoliv, co je jí servírováno na sněmu a to vše jen za dva chlebíčky a jedno kafíčko a pocit důležitosti. Jenže budou tito lidé nadále cítit nějakou důležitost, když jejich strana se stala v Poslanecké sněmovně marginální, v Senátu jen skoro viditelnou, v rámci krajů leda tak do počtu a komunální volby s volbami do Europarlamentu jsou za dveřmi. Výsledek asi nebude jiný nežli v předešlých.

Jak pozoruji debaty v členské základně, jednou zde a jindy jinde, tak mám pocit, že ODS má stále ve svých řadách aktivní členy, kteří zatím ještě nebyli umlčeni, vyloučeni nebo nějakým jiným způsobem ve straně deaktivováni. Ovšem mám obavy, že většina členů bude už jen šedou masou, takovými loutkami v rukou stranických šíbrů.

Pomůže jen kompletní amputace

Již v minulosti jsem doporučoval, že ozdravení ODS pomůže změna na všech úrovních vedení ODS. Je potřeba kompletně amputovat místní, oblastní a regionální rady. Tyto musí být nově navoleny s novými lidmi. Ovšem zbývá otázka, zda jsou ve straně lidi, kteří by to zvládli? Pokud ano, tak mají vyhráno. Pokud ne, tak začíná vyzvánět umíráček.

Ono pokud už v samotné straně nejsou žádní pravověrní ODSáci, tomu ovšem nevěřím, tak by měli dostat prostor noví členové, kteří by měli být do partaje lákání a nikoliv odpuzováni. Členové by se měli podílen na tvorbě programu, již na úrovni místních sdružení. Tam se musí odehrávat politická práce, nikoliv v sekretariátech. Ovšem dnes se tam nic neodehrává, jelikož ani tam žádná debata není a noví členové do strany nejsou přijímání, aby neohrozili zažité postupy a tím i teplá místečka lokálních bossů pěkně vyhandlovaných.

Vstříc nejasné budoucnosti nejlépe s předsedou bez mediální tváře

ODS v čele pomůže mediálně neznámý předseda s malým týmem místopředsedů, stačí dva, nejlépe se zkušeností z komunální politiky, ovšem maximálně zastupitelskou. Případně by to mohli být starostové malých obcí či malých městských částí. Takoví byli vždy pod drobnohledem veřejnosti, jelikož na malých obcích se nic neutají.

V rámci nové velikost partaje, tedy zmenšení na více jak poloviční důležitost by měli členové zvažovat na omezení velikosti grémia a předsednictva. Předsednictvo a grémium by mohlo být zcela eliminováno, jelikož velká aktivita vrcholného rozhodování odebírá přirozenou aktivitu členské základně.

Nastane pokongresová změna?

Média a velká část členů se těší na to, že kongres ODS vyléčí. Ovšem minulý kongres jasně ukázal, že pokud je někdo proti linii nadstavené, tak kritici jsou umlčeni nebo odsunuti s projevy do pozdních nočních hodin. Budou na následujícím kongresu kritici slyšet, nebo budou zase umlčeni?

Poslední kongres byl dle jednoho významného, viditelného a čitelného delegáta soutěží, kdo více sebe a stranu za omyly v minulosti pokálí. ODS nepomůže hledání viníků, ti jsou dávno známí. ODS pomůže jedině pohled vpřed, nikoliv vzad a zpětná orientace co nejvíce doprava z nynějšího socialistického postoje. Dále absolutní odmítání čehokoliv v rámci EU, jako i EU samotné.

Zmizení bývalých elit

Staré tváře by měly z veřejného prostoru zmizet, ovšem neměly by být uklizeny, to ne. Je sice pravdou, že úklid do Bruselu nehrozí, poněvadž podpora ODS je tak mizivá, že jakékoliv další volby budou pro ODS asi stále se stejnými výsledky, nevýsledky.

Tak jako se ODS zbavovala svých názorových odpůrců, tak se zbavovala i svých bývalých předsedů a to je právě kámen úrazů každé strany, ono bývalí lídrové jsou stále zapotřebí.

Oni mají co jiné ne. Zkušenosti a své omyly, proto mohou být dobrými rádci, aby se staré chyby neopakovaly. Ničemu neprospívá stálá a nikde nekončící revoluce, kdy noví odstraňují staré. V takovém případě se páchají stále dokola stejné chyby.