Jaký je rozdíl mezi teroristou a ozbrojeným bojovníkem za svobodu? Žádný, avšak i obrovský

Terorista, terorismus a další slovní odvozeniny jsou dnes velmi frekventovanými slovy. Kdo vůbec je terorista a kdo jsou teroristé? Je to osoba nebo skupina osob, které formou násilí chtějí dosáhnout svých cílů. Jak nám do toho vzorce zapadá ozbrojený bojovník za svobodu? Ten taktéž formou násilí chce dosáhnout svých cílů. Kdo je tedy ten špatný a kdo ten zlý? Zjednodušeným pohledem je terorista špatný a ozbrojený bojovník za svobodu je pak „logicky“ tím správným, dobrým, mravným a hodným následování.

vůdce globálního terorismu

vůdce globálního terorismu

Kdepak. Ono každé násilí je špatné. Ovšem lidé se k násilí obracejí v případě, že svých cílů nemohou dosáhnout jinak. To že je nějaká skupina označována za teroristy a jiná za ozbrojené bojovníky za svobodu ovlivňuje jen úhel pohledu. Zda daní bojují za nás nebo proti nám. A jaké jsou vlastně naše cíle?

Český případ – Proti nacistům hrdinové. Proti komunistům teroristi?

Stačí malý příklad. Pro určitou část české populace je odbojová skupina bratří Mašínů vrahy a pro určitou skupinu zase jsou hrdinové. A navíc, pro skupinu, co je za vrahy považuje, byli v minulosti taktéž hrdiny, když za Protektorátu Čechy a Morava prováděli diverzní akce proti nacistům. Za toto je prezident Beneš po konci II. světové války ocenil vyznamenáním.

Bratři Mašínové stále bojovali za svobodu, jelikož po roce 1948 zde vládla totalitní vláda, která vyhlásila občanskou válku: Třídní boj. Tedy likvidaci buržoazie a soukromých zemědělců na úkor dělníků a to i fyzickou likvidací a vraždami. A stejně se většinově neshodneme.

Islamističtí teroristé?

A jsme u toho, že z ozbrojených bojovníků za svobodu se stanou teroristé, když je takto označí nějaká vláda či vládnoucí režim. Toto funguje ovšem i naopak, stejná teroristická skupina může být označena zpětně za bojovníky na svobodu, anebo naopak. Další příklad? Klidně dva: Al-Kajda či skupina bojující za Islámský stát Iráku a Sýrie (ISIS).

Al-Kajdu fakticky založila CIA, když potřebovala nějakým způsobem oslabit sovětská vojska, která tehdy okupovala Afganistan. Pro USA byla Al-Kajda skupina ozbrojených bojovníků za svobodu, které financovali, podporovali, cvičili a vyzbrojovali. Naopak stejná skupina byla pro Sovětský svaz skupinou teroristickou. Sešlo se jen několik let a Al-Kajda se stala i pro USA skupinou teroristickou, jelikož zbraně obrátili proti USA. Byli to stejní lidé.

S teroristy, kteří bojují v Sýrii proti tamní regulérní armádě, ze skupiny ISIS je to složitější, jelikož ve stejný čas je tam USA vyzbrojují, cvičí a financují a na druhou stranu v Iráku stejná ISIS bojuje proti Američanům. Takže jsou to zároveň ozbrojení bojovníci za svobodu a zároveň však i teroristi a to z jednoho úhlu pohledu a to z pohledu administrativy USA.

Ukrajina

Není možné v dnešní době, kdy na Ukrajině probíhá genocidní vyhlazovací válka a etnické čistky proti rusky mluvícím, kdy se tam staví za peníze Evropské unie koncentrační a vyhlazovací tábory, krátce se o Ukrajině nezmínit.

Na Ukrajině je vidět příklad nadnárodního globálního terorismu, který je podporován mocnostmi, tedy Evropskou unií a USA. Ty tamní administrativu podporují a ta páchá výše uvedená zvěrstva. Ovšem z pohledu této úvahy: Páchá to stát, tak je to „prý legální,“ tak nám to tvrdí propagandistická média a administrativy států NATO.

Ty samá média pak označují domobrance rusky mluvící v Novorusku za teroristy, ovšem ti jen brání své domovy, rodiny, ženy, děti a staré lidi. Oni se provinili jen jedním, vyslovili se pro nezávislost na nově vzniklé nacistické vládě v Kyjevě. To se ovšem muselo potrestat.

A máme další paradox. Ve 20. století byli ozbrojení bojovníci, partyzáni a jinak organizovaní lidé, proti nacismu a fašismu hrdiny, dnes ve století 21. se nám propaganda snaží namluvit, že to jsou teroristé.

Kdo je tedy terorista?

Dnešní největší teroristickou hrozbou jsou USA. Ne však občané. Ti zdaleka ani nevědí, co jejich vláda a prezident páchají ve světě, jelikož se o tom nesmí mluvit, mozky jim myjí a pokud o tom někdo promluví, tak jej bez soudu zavřou jako blázna do blázince. Ano tak daleko dospěla totalita v USA.

Na jedné straně globální teroristický vůdce Barack Hussein Obama proti teroristům „bojuje“ a na druhé straně je zbrojí a podporuje, viz. příklad ISIS. Tudíž to máme jednoduché, kdo vraždí ve spojení s USA je ozbrojený bojovník za svobodu a kdo proti USA, tak je terorista.