Respektovaná kandidatura Vladimíra Franze?

Jaký by měl být nový prezident? Určitě by měl dodržet tradici našich prezidentů a být kontroverzní, aby vyvolával diskusi. Prof. JUDr. Vladimír Franz je určitě osobnost, jehož kandidatura by měla být respektována. Je totiž osobou, která by otvírala společenskou diskusi a k tomu je prezident bez pravomocí asi nejlepší. Byl by ovšem pro českého „hovňouska“ volitelným kandidátem? Nebo bude nepochopen? Kdo je vlastně Vladimír Franz?

Poznáte jej ihned, jelikož patří patrně mezi nejvíce potetované Čechy. Jeho tetování se dá nazvat globálním, jelikož každý kousek, který je možno na těle potetovat, a potetovat jej chtěl, potetovaný má. Podle jeho slov je potetovaný od pasu nahoru úplně vše, krom dlaní, kde toto není možné, jelikož se na dlaních kůže velmi rychle obměňuje a proto by to bylo neefektivní a tetování by časem zmizelo.

Podle Vladimíra Franze tetování provází lidstvo od jeho počátku a jedná se o druh sebeironie a pomsta za smrtelnost a vlastní nedokonalost. Tetování, jak se vyjádřil, nemá jen funkci magickou a rituální, nýbrž dnes převážně estetickou. Podle psychiatra Jana Cimického nelze za Franzovým tetováním hledat diagnózu, podle něj, jako uznávaného psychiatra, je to člověk velmi vzdělaný a kultivovaný.

V minulosti navštívil tři koncerty skinheadské kapely Orlík a dokonce byl i na několika zkouškách této kapely, ovšem podle jeho slov se nejednalo o podporu skinheadů nebo nějaké sympatie, nýbrž studoval osobu Daniela Landy, kdy jej zaujal jako zpěvák potencionální zpívat šanson. Texty Orlíku ovšem zhodnotil jako slabomyslné. V rozporu s těmito slovy sepsal několik programových bodů pro skinheadský časopis Čech, kde vytyčoval ideu v boji proti drogovým závislostem. Dále pak zdůrazňoval pozitivní rozvíjení vlastenectví a posilování fyzické kondice.

V otázkách rasistického chování vůči cikánům přijal v minulosti taky své stanovisko, kdy násilí vůči této minoritě razantně odsoudil, a v roce 1990 pro časopis Vlasta uvedl toto: „Nejsme ti, kdo tyhle bitky vyvolávají, aspoň ne většina z nás. Nechceme násilí za každou cenu. Člověk by jen měl umět zdravě si prosadit to, co chce.“

K jeho osobě se dá uvést asi jeden z hlavních charakterních rysů, že je to renesanční osobnost, v plné podstatě tohoto označení. Vystudoval sice práva, ovšem v komunistickém režimu se nechtěl na právním systému podílet. Soukromě studoval malbu, dějiny umění a dějiny huby. Působí jako pedagoga na Akademii múzických umění. Komponuje vážnou hudbu a věnuje se malbě. Se svým tetováním je spokojen, podle něj je nyní spokojenější, nežli když jej neměl a celé bylo plánováno jako umělecká kompozice a nešlo o nějaké časové pomatení mysli.

Vzhledem jeho kontroverznosti, ale i vysoké oduševnělosti je pro většinový voličský elektorát prakticky absolutně nevolitelným. Dokonce si jeho kandidatury díky jeho estetické výjimečnosti všimli v zahraničí. Je pravdou, že jako prezident České republiky, by nepotřeboval na jednáních vizitky, každý by si jej pamatoval. A konečně bychom si mohli říci, že nejsme žádní xenofobové, kdyby byl novým hradním pánem na Hradčanech, jelikož bychom měli prvního opravdu „barevného“ prezidenta. Polský server tokfm.pl si položil otázku, zda jeho kandidatura není podobná česká švejkovina jako třeba Český sen.

Závěrem je možno konstatovat, že je to určitě zajímavý prezidentský kandidát, v té vlně šedi, která se o prezidentský stolec uchází, teda až na světlé výjimky, těch opravdu není moc. Ve srovnání s bezosobnostním Honzou Fischerem je obrovskou osobností, proto kdyby tito dva skončili v druhém kole, tak je Franz jasnou volbou.

Kdo bude podle Vás dalším prezidentem?

 • Vladimír Franz (54%, 825 hlasů)
 • Jana Bobošíková (9%, 145 hlasů)
 • Přemysl Sobotka (7%, 113 hlasů)
 • Zuzana Roithová (7%, 107 hlasů)
 • Miloš Zeman (7%, 100 hlasů)
 • Karel Schwarzenberg (5%, 81 hlasů)
 • Tomio Okamura (5%, 71 hlasů)
 • Jan Fischer (4%, 55 hlasů)
 • Táňa Fischerová (1%, 12 hlasů)
 • Jiří Dienstbier (1%, 11 hlasů)
 • Vladimír Dlouhý (1%, 8 hlasů)

Celkem hlasovalo: 1 528

Nahrávání ... Nahrávání ...