Přemysl Rabas: Být celebritou je příjemné

Zdroj: usteckypranyr.cz | Být dlouholetým členem mezinárodních zoologických společností jako dr. Přemysl Rabas, kandidát zelených na senátora v Ústeckém kraji, nebo kdysi uznávaným manažerem zoologické zahrady jako Petr Fejk, to je samozřejmě vstupenka mezi celebrity vyjadřující se v médiích o všem možném, od pražské hromadné dopravy až po napadení ošetřovatelky hrošíkem liberijským. Žádná celebrita není ráda, když už zájem o ní pohasíná, to je pak nejvyšší čas na sebe zase upozornit. Jako v případě obou zmíněných pánů, o jejichž společné aktivitě informoval server ekolist.cz.

Přemysl Rabas i Petr Fejk vydali protestní prohlášení k rozhodnutí, že Zoo Dvůr Králové byla vyloučena ze Světové asociace zoo a akvárií (WAZA). Sami se přitom prohlásili za zástupce čestných členů WAZA v ČR a trochu naivně připustili, jak uvádí ekolist.cz, že se i přes své čestné členství dozvěděli o tomto kroku z médií. Čili v této organizaci zřejmě nebudou patřit mezi nejinformovanější členy.

Oba odborníci tvrdí, že důvod pro vyloučení královédvorské zoo, tedy porušení etických standardů při transportech zvířat není relevantní. V kuloárech se však proslýchá, že hlavním důvodem vyloučení, zaobalené do fráze o porušení etiky, bylo nekontrolované obchodování se zvířaty a v této souvislosti je škoda, že se P. Rabas za sebe v prohlášení nepochlubil, že v rámci této zoologické zahrady byl v letech 1988/90 vedoucí oddělení v Ústavu ochrany genofondu.

Pak už zamířil do Podkrušnohorského zooparku v Chomutově jako vedoucí oddělení zoologie a na stejném místě až do roku 2008 působil ve funkci ředitele. To už se stával zmíněnou celebritou, protože jako předseda poslaneckého klubu strany zelených dokázal poutavě prodat nespravedlnost, která se mu stala, když jej za neoprávněné čerpání částky převyšující 350 000 Kč odvolalo deset z jedenácti chomutovských radních a on tak přišel o jedno ze svých dvou zaměstnání. To ve sněmovně opustil po volbách o dva roky později, takže teď by se rád vrátil na Malou Stranu alespoň jako senátor za Ústecký kraj.

Jako na houpačce si vedl i druhý spoluautor protestu proti vyloučení Zoo ve Dvoře Králové Petr Fejk, který svého času nepopiratelně zvedl úroveň pražské ZOO mezi nejlepší světové zahrady, na druhou stranu po něm zbyli kostlivci ve skříni v podobě nevypořádaných autorských práv a rozjetá stavební činnost jak na pražském sídlišti v 70. letech. Jeho působení jako manažera Českého centra v New Yorku v roce 2009 skončilo po pár měsících jako výlet s neslavným návratem a podobně dopadl loni jako ombudsman Českých drah, kde rozdal víc rozhovorů než premiér a tříměsíční pracovní úvazek si vylepšil devítiměsíčním odstupným, jak o tom informoval iDnes.cz.

A tak se tito dva pánové, kteří měli kdysi co do činění se zoologickými zahradami různého významu a velikosti, pokusili znovu připomenout. Jeden před volbami a ten druhý zřejmě proto, že už dlouho nikdo neotiskl jeho fotografii. Mají toho společného víc než jedno prohlášení, u obou například platí, že už by se jim neměly svěřovat veřejné finance. A nakonec by si mohli společně podržet i předsevzetí, že se napříště budou věnovat už jen anketním otázkám o Havlově knihovně a jestli rádi houbaří.