Arogantní šlechtická sprostota a pohrdání národním ceremoniálem

Včerejší inaugurace měla hodně nových prvků, některé novoty byly díky nedodržení protokolu, některé působily lidsky, ač byly proti protokolu a některé byly přímo zrůdné. Pomiňme chybu na listině prezidentského slibu, připravoval to jen člověk a ten je omylný, toto je sousto pro bulvár. Pomiňme i neprotokolární políbení ruky zpěvačce, to byl projev lidskosti. Můžeme dokonce pominout i šatník hostů a manželky a dcery nového prezidenta. Ony se to ještě naučí. U čeho ovšem bychom se měli pozastavit, jsou věci minimálně tři, možná tři a půl.

Objevila se kritika obleku Miloše Zemana, délka kalhot předsedy Senátu Štěcha, oproti krátkým, jak je rád nosil Havel, si předseda senátorů po nich šlapal. Je pravdou, že sako Miloše Zemana bylo z perfektní látky, perfektního střihu, ovšem tento střih by se hodil postavě o minimálně deset centimetrů nižší. Dále by slušel člověku hubenějšímu. Jednoduše, buď to sako bylo o číslo menší, nebo nový prezident byl do toho saka o číslo větší. Staromilná kravata s proužky v barvě národní trikolóry nebyla příliš na vadu a k prezidentovi Zemanovi seděla, ač byla nezvyklá.

Ono celým dnem prezident Zeman působil, tak jako jej známe z minulosti, nepřekvapil ničím, tak i jeho šatník jsme mohli předpokládat. Ovšem i toto se změní, jelikož o prezidenta se vždy stará profesionální tým a dokonce i Havel byl vycvičen, aby vypadal jako státník ve svém oblékání a věřte, že se pan Špaček musel zapotit, ač to nikdy nepřizná.

Tyto prohřešky v dress code jsou vlastně drobnostmi, ovšem u takto důležité společenské akce, bychom se měli i takovým „maličkostem“ věnovat. Na inauguraci prezidenta prostě v teplákách a gumákách jít nemůžete. To není zahajovací promenáda olympiády v Londýně.

Všiml jsem si ještě jedné věci, kterou jako předposlední jemně zmíním. Všude přítomný fotograf společenského dění v Senátu, ČSDD a ve svém okolí, Zdeněk Škromach, ani v tento den svůj chytrý mobil neodložil a přímo ze společného zasedání obou komor fotil a fotil. Dlužno ještě podotknout, že jako místopředseda Senátu z jednoho z nejlepších, avšak ne příliš důstojných míst, jelikož jeho pozice fotografa byla za zadnicí nového prezidenta, který přednášel svůj projev. Jen je škoda, že nevyfotil asi největšího narušitele a nevychovance celého obřadu, ač seděl přímo za ním. Taková fotka z blízka, jak Schwarzenberg chrápe, by byla velice ceněna a nejen Zdeňkovými přáteli na Facebooku.

Opravdu to nejhorší, co se včera dalo ve Vladislavském sále spatřit, byl Schwarzenberg. S Kalouskem jako malé děti rušili, bavili se a smáli se. Je to lidské, ovšem při takové situaci by se vicepremiér a ministr vlády mohli chovat jako dospělí. Mirkovi se to dá ještě odpustit, jelikož sám o sobě veřejně a rád prohlašuje, že je Arcikokot, tak co mu vyčítat.

Jenže TO Kníže je nám prodáváno, jako vzor toho nejvybranějšího chování, noblesy, ctnosti a nejlepší morálky. Každý ví, že to je výmysl, že je úplatkář, holkař a chování má vybrané leda tak na vídeňské pivnice, což prokázal jak svým oblečením, tak svých chování při inauguraci prezidenta Zemana. Jeho místo bylo přímo za řečnickým pultíkem určeným novému prezidentovi. Když stál, tak si ani knoflík od saka nezapnul, proto bylo zcela očividně vědět, že přišel jako z knížecí maštale a snad i s gumáky od hnoje na nohou. Jeho vesta nebyla součástí obleku, který měl na sobě. Oblečen byl v obleku dvoudílném. Vesta byla úpletová, tedy svetr k táborovému oni. Buďme rádi, že si nezval červené fusekle, nebo rovnou klaunský nos.

Závěrem bych se měl asi ještě omluvit ministrovi Kalouskovi, za slova o tom, že inauguraci se Schwarzenbergem rušil. Možná to byl jeho vládní úkol, bavit spícího Karla, aby tan neusnul a v sále se skvělou akustikou s otevřenou hubou nezačal hlasitě chrápat. Možná i proto jej posadili za pultík prezidenta, aby nebyl moc vidět. Ono bylo tam i dost hostů ze zahraničních zastupitelských úřadů a je zřejmé, že na každém konzulátu ještě Karel nechrápal. Tak nám Kalousek hlídal „Pepka Vyskoč“ naší politické scény, jako mladší kamarád, svého senilního brášku, aby neprovedl zase nějakou další ostudu, na které je on expert.