Jak se nenechat napálit při nákupu masa?

Fíglů obchodníků, jak Vám prodat čtvrtlitru vody kolem dvaceti korun je moc. Nejčastěji se takto předražená voda prodává balená. Její nákup v PET lahvi je dobrovolný. Ovšem pokud je tato voda přidána do masných výrobků, tak se jedná přinejmenším o morální zlodějinu. Jak se bránit a takto předraženou vodu s masem nenakupovat? Rada je celkem prozaická: Kupujte maso, nekupujte masné výrobky tepelně neopracované. To jsou převážně takové ty šmakulády jako třeba: Hovězí na guláš, Vepřová plec na pečení, Mleté maso na karbanátky a podobně.

Než začnete studovat obal v hypermarketu z čeho, že se to vůbec skládá, tak se podívejte na název. Maso se má vždy nazývat svým výsekovým názvem, pokud se jedná o řeznicky opracované, nebo pak názvem kuchyňským, pokud se jedná o maso kuchyňsky opracované. Ovšem v dnešní době se to tváří všelijak, co je kuchyňsky a co řeznicky opracované, to je na jiný příběh. Ovšem vždy se v takovém případě jedná o maso.

U názvu se vždy ptejte, kde má kráva maso, které se jmenuje na steak? Nikde, tak proto se nejedná o maso, nýbrž o masný výrobek a tam vzniká veliké riziko, že nakoupíte spíše předraženou vodu, nežli levné maso. Dále mějte na paměti, že pokud obchodník k něčemu přidá přidanou hodnotu, tedy že maso na guláš nařeže na kostky, tak to nedělá s lásky k Vám, ale aby zvýšil zisk. V takovém mase se převážně nachází ořez a v horším případě je křehčené, tedy obsahuje skoro 25% vody.

Pamatujte si Baťovo přísloví: “Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci.”