I prezidenti milují pivo

Zdroj: www.milujipivo.cz

V posledních dnech oběhly celý svět zprávy o tom, že americký prezident Barack Obama zveřejnil recepty na piva, která se vaří v domácím pivovaru Bílého domu. O tom, že pivo milují téměř všichni není pochyb, představit si ale tak vysoce postaveného muže s půllitrem piva je ale přesto tak trochu oříšek.

 

Prezident Obama

Domácí vaření piva zažívá ve Spojených státech amerických pro nás až nepředstavitelný boom. Ačkoliv Češi stále ještě obsazují pravidelně první příčku v množství vypitého piva, v domácím vaření jsou minimálně za Američany hodně pozadu. Prezident Obama se inspiroval právě u občanů USA a minulý rok koupil do Bílého domu set a ingredience na domácí vaření piva.

Hned po několika dnech zkoušení bylo rozhodnuto, která piva chutnají nejlépe a který recept se po malých úpravách stane oficiálním. Celý proces měl na starosti hlavně šéfkuchař Bílého domu Sam Kass, který to na stránkách whitehouse.gov okomentoval slovy „Abych byl upřímný, všichni jsme byli překvapení, jak výborné pivo po tak krátké době vzniklo. Nikdo z nás totiž předtím pivo nikdy nevařil.“

A jaká že piva se v Bílém domě pijí? Medová. Prezident Obama se ukázal jako velký milovník medu a tak se oficiálními pivy staly Medový Ale a Medový Porter. K tomu napomohla i skutečnost, že v rozlehlých zahradách Bílého domu pěstují vlastní včely.

Recepty na obě piva si můžete zvětšit klinutím na přiložený obrázek. Od teď si tak může uvařit prezidentské pivo opravdu každý. Přestože mikropivovar v Bílém domě existuje teprve několik měsíců, již teď je zřejmé, že jeho existence může být velmi krátká. S trochou nadsázky se dá řici, že o jeho osudu rozhodnou nadcházející prezidentské volby. V případě, že volby vyhraje Obamův rival Mitt Romney, je dost možné, že pivovar zanikne. Mitt Romney je totiž náboženským vyznáním mormon a tak má jakoukoliv konzumaci alkoholu zakázanou.

Prezident Klaus

Ani český prezident Václav Klaus se netají tím, že miluje pivo. Své základní myšlenky a názory na pivo shrnuje v následujícím videu, které pochází z letošního ročníku Pražského pivního festivalu. Každý se tak může přesvědčit o tom, že náš prezident je skutečný pivař.

V srpnu letošního roku se Václav Klaus zase vyznamenal tím, že po výšlapu na Sněžku otevřel nový pivovar na Luční Boudě. Ani vysoký věk ani únava mu nezabránily v tom, aby zde k obědu ochutnal všech pět druhů nového piva Paroháč.

Všichni prezidentovi muži…

Přestože český prezident rád zdůrazňuje, že pivo pil již v mládí, kdy zjistil, jak zlatavý mok blahodárně doplňuje energii po sportu, lásku k pivu mu údajně pomohl prohloubit jeho poradce, tajemník prezidenta České republiky Ladislav Jakl. Ten se v nedávném rozhovoru pro Parlamentní Listy svěřil s tím, že má doma vlastní pivotéku, která obsahuje 100 až 200 piv. Z té si prý každý večer dvě různá piva vybere a s nadšením degustuje. A jak okomentoval vztah pana prezidenta k pivu? „Léta už se snažím rozšiřovat jeho pivní obzory s úspěchem na tu dobu střídavým až malým, na druhou stranu nikoli nulovým. Teď už by neřekl odsuzující věty na jakékoli jiné pivo, než je zvyklý, jako toho byl schopen třeba před deseti lety,“ řekl Jakl.

Za zmínku jistě stojí také to, že Ladislav Jakl jakožto člen První pivní extraligy vymyslel speciální pivo pro gaye. Růžové pivo, které obsahuje symbolické 4% alkoholu, pojmenoval trefně BuQičák. „Pivo je růžové díky květům z ibišku, nápad byl původně jen takový žert, nakonec se nám však povedlo ho dotáhnout do konce,“ doplnil pro Blesk.cz Jan Charvát, majitel pivnice a pivotéky Zlý časy.

Prezident Havel

Prezident Václav Havel kdovíjaký pivař nebyl. Co ho však navždy odliší od ostatních českých i zahraničních prezidentů je to, že kdysi v pivovaru dokonce pracoval. Když tomuto významnému dramatikovi v roce 1969 tehdejší totalitní režim zakázal publikovat a jakkoliv jinak se podílet na umělecké činnosti, byla mu přidělena práce „přikulovače sudů“ v Trutnovském pivovaru. I přestože mu pivo bylo dlouho proti srsti, jeho spolupracovníci ho pivo po nějakém čase prý pít naučili. Útrapy, které jakožto vysoce vzdělaný člověk zažíval v pivovaru, obklopen lidmi podstatně jednoduššími, shrnuje jeho skvělá divadelní hra Audience.

 

Zakladatelé Spojených států amerických

Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Samuel Adams, nebo Abraham Lincoln – přestože ne všichni z nich byli prezidenti, byli to takzvaní otci Spojených států amerických. A všichni shodou okolností vařili pivo. Traduje se, že americká revoluce by se nikdy bez piva vlastně neodehrála, protože všichni revolucionáři se sházeli vždy v jedné z hospod v Bostonu. Také původ americké hymny je ve skutečnosti důkazem, jak pivo v té době zakladatelé milovali, americká hymna je totiž prý pouhou předělávkou populární hospodské písně.

Původní zdroj.